Rowery elektryczne od Porsche. Porsche chce nasilić swoją aktywność w branży e-rowerów: działalność biznesową rozpoczynają właśnie dwie spółki joint venture założone przez Porsche i holenderską firmę Ponooc Investment B.V. Pierwsza z nich – Porsche eBike Performance GmbH z siedzibą w Ottobrunn niedaleko Monachium – będzie projektować elektryczne układy napędowe do jednośladów. Obejmują one silniki, akumulatory i niezbędną architekturę oprogramowania dla rozwiązań z zakresu łączności. Firma P2 eBike GmbH – powered by Porsche z siedzibą w Stuttgarcie zamierza wykorzystać te zespoły do opracowania i wprowadzenia na rynek nowej generacji e-rowerów Porsche. Jej debiut zaplanowano na połowę dekady.

O znaczeniu wspólnego projektu Porsche i Ponooc świadczy powołanie zespołu zarządzającego. Funkcję prezesa zarządu Porsche eBike Performance GmbH obejmuje Jan Becker, były dyrektor generalny Porsche Lifestyle GmbH & Co. KG. Jego odpowiednikiem w P2 eBike GmbH jest Moritz Failenschmid, który równocześnie pozostaje dyrektorem zarządzającym Focus Bikes.

Rowery elektryczne od niemieckiego giganta

Porsche eBike Performance GmbH oprócz kompaktowych zespołów napędowych firmy Fazua będzie opracowywać i wytwarzać wyjątkowo mocne układy napędowe do elektrycznych rowerów pod marką Porsche. Obie kategorie produktów mają być w przyszłości oferowane producentom e-rowerów na całym świecie. Nowo założona spółka joint venture będzie funkcjonować jako partner technologiczny. Elektryczne napędy znajdą zastosowanie zarówno w e-rowerach Porsche, jak i w modelach innych marek.

Rowery elektryczne od Porsche - rower elektryczny Porsche
Rowery elektryczne od Porsche

Marka mocno inwestycje w dwa kółka

W ostatnich miesiącach producent sportowych aut ze Stuttgartu-Zuffenhausen nabył udziały w kilku firmach z segmentu e-rowerów. Oprócz chorwackiej marki e-rowerów Greyp należy do nich firma Fazua, w której Porsche zwiększyło w czerwcu swoje udziały udział z 20 do 100%. Fazua z siedzibą w Monachium jest znana wśród ekspertów jako twórca „lekkich” e-rowerów. Teraz zostanie połączona z Porsche eBike Performance GmbH.

Niezależnie od aktywności joint venture Porsche kontynuuje współpracę nad obecnymi modelami e-rowerów ze swoim wieloletnim partnerem, firmą Rotwild. W marcu 2021 r. producent zaprezentował własną interpretację ekskluzywnych elektrycznych rowerów – Porsche eBike Sport i Porsche eBike Cross.

Równocześnie Porsche Digital GmbH oferuje platformę cyfrowych usług przeznaczonych dla rowerzystów pod marką Cyklær. Projekt ten pokazuje, jaka siła innowacji kryje się we wspólnych przedsięwzięciach. Wielokrotnie nagradzany Cyklær Bike został opracowany wspólnie z firmami Fazua i Greyp.

Źródło: Porsche