Home Polecane Najbardziej innowacyjne korporacje świata. Raport BCG

Najbardziej innowacyjne korporacje świata. Raport BCG

Od 2005 roku Boston Consulting Group (BCG) publikuje raport „50 najbardziej innowacyjnych korporacji świata”. Badanie odbywa się na podstawie rozmów z menedżerami najwyższego szczebla, odpowiedzialnymi za innowacje. Jest to grupa 1500 osób, z całego świata. Ponadto, badanie realizowane jest na podstawie wskaźników finansowych badanych firm.

Wśród dziesięciu najbardziej innowacyjnych firm na świecie znalazły się:

  1. Apple
  2. Google
  3. Samsung
  4. Microsoft
  5. IBM
  6. Amazon
  7. Tesla Motors
  8. Toyota Motor
  9. Facebook
  10. Sony

W raporcie 24 korporacje to firmy z USA, a spośród nich aż 12 to spółki technologiczne. Tylko 13 firm pochodzi z Europy, z czego 7 to korporacje niemieckie. 5 z nich należy do branży motoryzacyjnej. Azjatyckie koncerny na liście wywodzą się z Chin, Japonii, Korei Południowej i Indii.

Eksperci Boston Consulting Group zaznaczają, że obecność polskich firm w grupie tych najbardziej innowacyjnych jest w przyszłości możliwa. Konieczne jest jednak by szefowie polskich koncernów zrozumieli, że inwestycje w innowacje nie zawsze muszą oznaczać natychmiastowe efekty finansowe. Ważne jest także posiadanie opracowanych przejrzystych strategii, które zakładałyby szerokie podejście do szukania innowacyjnych pomysłów, a nie skupiały się na rozwiązaniu jednego problemu. Istotne byłoby również utworzenie specjalnego zespołu, odpowiedzialnego za szukanie nowoczesnych rozwiązań.

50-NAJBARDZIEJ-INNOWACYJNYCH-KORPORACJI-ŚWIATA-2014.1

źródło: Portal Innowacji; PARP