Microsoft inwestuje 1 mld dolarów w transformację cyfrową w Polsce. Firma ogłosił dziś kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów. Jego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. Fundamentem tego wielopoziomowego planu jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce. Wszystko to w ramach globalnej infrastruktury chmury obliczeniowej.

Wspólna transformacja cyfrowa

Przede wszystkim plan jest kontynuacją prawie 30-letniej współpracy Microsoft z polskimi organizacjami i firmami różnej wielkości oraz siecią ponad 6 000 lokalnych partnerów. Inicjatywa łączy bogate doświadczenia w zakresie transformacji cyfrowej z dużym zaangażowaniem w podnoszenie kwalifikacji. Szczególnie z zakresu chmury obliczeniowej i będzie realizowana w ciągu najbliższych siedmiu lat. Ponadto jej celem jest umożliwienie lokalnym organizacjom przyspieszenia ich transformacji cyfrowej, zwiększania konkurencyjności i możliwości zatrudnienia na rynku.

„Z dumą ogłaszam inwestycję o wartości 1 miliarda dolarów w trwającą w Polsce transformację cyfrową i rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. Dzisiejsze ogłoszenie bazuje na naszej blisko 30-letniej obecności w Polsce. Dostępna w kraju globalna chmura obliczeniowa Microsoft zapewni coraz szersze wykorzystanie możliwości technologii. Ponadto szybsze wdrożenie innowacji oraz przyniesie więcej korzyści instytucjom publicznym i firmom z sektorów o kluczowym znaczeniu. Dodatkowe korzyści pojawią się dla prężnie rozwijającej się polskiej społeczności startupowej. Inwestycja ta będzie również stanowić silne wsparcie dla dalszego sukcesu polskich programistów. W rezultacie stworzy możliwości rozwoju kluczowych umiejętności dla około 150 000 pracowników, partnerów i studentów. Naszą misją jest wzmocnienie potencjału ludzi i organizacji w Polsce, aby mogli osiągać więcej” – powiedział Jean-Phillippe Courtois, executive vice president and president, Microsoft Global Sales, Marketing and Operations.

Microsoft inwestuje 1 mld dolarów w transformację cyfrową w Polsce- niebieski monitor komputera a na nim banknot dolara amerykańskiego
Microsoft inwestuje 1 mld dolarów w transformację cyfrową w Polsce

Nowe chmurowe partnerstwo dla rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej

Microsoft i Chmura Krajowa podpisały umowę partnerską. Jej celem jest wsparcie lokalnych organizacji w procesie ich transformacji cyfrowej i kreowania innowacji. Przewiduje ona w szczególności wykorzystanie możliwości nowego regionu data center na rzecz polskich instytucji publicznych i przedsiębiorstw z kluczowych sektorów rynku. Należą do nich takich takie sektory jak administracja rządowa, ochrona zdrowia, edukacja, produkcja, handel detaliczny, energetyka oraz finanse i ubezpieczenia.

„Dziś świętujemy podpisanie strategicznego partnerstwa Chmury Krajowej z firmą Microsoft, wielkim globalnym graczem. Jednym z największych. To kolejny ważny krok na drodze cyfryzacji i przyspieszenia rozwoju całej polskiej gospodarki. Krok szczególne istotny w obliczu nieodwracalnych zmian, jakie na naszych oczach zachodzą w ekosystemie społeczno-gospodarczym. Cyfrowa transformacja to wielka szansa na to, by szybciej i skuteczniej uporać się z obecnym kryzysem. Technologia chmurowa to przyszłość, którą chcemy realizować już dzisiaj” – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, jednego z dwóch założycieli Operatora Chmury Krajowej.

„Polska ma szansę być w cyfrowym sercu Europy. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych i wsparcie transformacji cyfrowej. Ponadto budowę pierwszego bezpiecznego i hiperskalowalnego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft. Oznacza to dostęp dla klientów i ekosystemu partnerów do światowej klasy technologii i innowacyjnych rozwiązań w chmurze z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce” – powiedział Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft w Polsce.

Microsoft inwestuje w kompetencje przyszłości: talent i technologia

Istotnym elementem ogłoszonej dzisiaj inwestycji jest kompleksowy i długoterminowy program podnoszenia kwalifikacji. Pozwoli on w efekcie lokalnym specjalistom i młodzieży zwiększyć szanse zatrudnienia. Microsoft ma na celu rozwój kompetencji cyfrowych około 150 000 pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli. W ten sposób firma dąży do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i osób prywatnych na rynku. Jednocześnie ułatwia polskim pracownikom skuteczne wprowadzanie innowacji i wdrażanie strategii transformacji cyfrowej swoich organizacji przy wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej.

Program rozwoju umiejętności będzie obejmował szkolenia, programy e-learningowe, warsztaty i hakatony dotyczące przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii AI. Ponadto uczenia maszynowego, przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data) i Internetu rzeczy (Internet of Things). W ramach podejmowanych działań, Microsoft zwróci uwagę na zapewnienie dostępu do technologii osobom z niepełnosprawnościami. Ponadto także narzędzi i programów podnoszących umiejętności, co w efekcie pozwoli im zwiększyć możliwości zatrudnienia.

Microsoft inwestuje w bezpieczną chmurę o globalnej skali działania

Dzisiejsza zapowiedź Microsoft o inwestycji i współpracy z Operatorem Chmury Krajowej toruje drogę do pełnego wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej. Pozwoli zachować najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa, spełnić wymogi związane z lokalizacją danych w Polsce. Ponadto zapewnić zgodność z przepisami prawa, zwłaszcza w przypadku tych organizacji, które mają specyficzne wymagania dotyczące przechowywania i przetwarzania danych.

Źródło:news.microsoft.com