Przebieg kariery kobiet jest często związany z cyklem ich życia i rolami, jakie odgrywają. Kobiety menstruują, noszą ciąże, opiekują się dziećmi, przechodzą menopauzę. Nie oznacza to, że są mniej produktywne i zaangażowane niż ich koledzy. Oznacza tylko, że w pewne dni lub w pewnych okresach swojego życia mogą nie być w stanie pracować równie ciężko, jak robią to na co dzień. Zwłaszcza jeśli mierzą się z brakiem zrozumienia przełożonych i współpracowników. Aby kobiety mogły w pełni rozwijać swój potencjał, czasem potrzebne jest im wsparcie pracodawcy.

MENSTRUACJA

Na całym świecie miesiączkuje 1,8 mld kobiet. Większość z nich w trakcie menstruacji odczuwa różnego typu dolegliwości. Czasami ból jest bardzo silny i utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne wykonywanie obowiązków. Kolejni pracodawcy – także w Polsce – zaczynają rozumieć, że kobiety (a przynajmniej ich część) podczas menstruacji potrzebują wsparcia.

PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA:

 • Udostępnianie środków higieny (tamponów, podpasek) w firmowych toaletach

Firma Enel-Med dołączyła do akcji „Różowa skrzyneczka” prowadzonej przez fundację pod tą samą nazwą i udostępniła swoim pracownicom w firmowych toaletach środki higieniczne.

 • Możliwość pracy zdalnej podczas miesiączki
 • Urlop menstruacyjny

Funkcjonuje m.in. w takich firmach, jak: PLNY LALA, More Bananas, BE7, Your KAYA, Centrum Cyfrowe, GOG, Ashoka Poland i Spadiora. Każdej menstruującej przysługuje co miesiąc jeden dzień wolny od pracy. Skorzystanie z płatnego urlopu menstruacyjnego nie wymaga żadnych formalności, wystarczy zgłosić nieobecność przełożonemu tego samego dnia rano. W Ashoka Poland dzień wolny przysługuje także pracownikowi, który musi wesprzeć osobę menstruującą w swojej rodzinie/gospodarstwie domowym.

CIĄŻA

Od kilku lat ciąża jest jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich w naszym kraju. Jeśli przebiega prawidłowo, nie powinna być traktowana jak choroba. Jest jednak odmiennym stanem, w którym kobieta nie może pracować zbyt intensywnie, zwłaszcza jeśli rodzaj wykonywanej przez nią pracy potęguje związane z ciążą dolegliwości.

PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA:

 • Prowadzenie ciąży, specjalistyczne badania

W firmie Wedel przyszłe mamy korzystają z wysokospecjalistycznych badań, które obejmują m.in.: USG genetyczne, test Pappa i USG 4D. Mają też do dyspozycji specjalne miejsca parkingowe.

 • Możliwość indywidualnego ustalania godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy

W Volkswagenie w ramach programu „Przyszła Mama” kobiety w ciąży mają możliwość indywidualnego ustalenia godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także krótszego, 6-godzinnego dnia pracy z zachowaniem pełnego wynagrodzenia.

 • Krótszy wymiar czasu pracy dla kobiet w ciąży

Colliers International oferuje ciężarnym pracownicom mniejszy wymiar czasu pracy przez trzy miesiące ciąży przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia.

 • Pokój dla kobiety w ciąży
 • Pokrywanie kosztów udziału w zajęciach gimnastyki (np. jogi) dla kobiet w ciąży
 • Miejsce parkingowe bliżej wejścia do firmy
 • Specjalne krzesła i piłki do siedzenia
 • Pokrycie kosztów prywatnej szkoły rodzenia

W Wessling Polska przyszłe mamy i ojcowie mogą skorzystać z zajęć w prywatnej szkole rodzenia.

 • Pokrycie kosztów prywatnego porodu

W PwC spodziewające się dziecka kobiety otrzymują pomoc w ustaleniu miejsca w wybranym szpitalu, mają opłacony poród rodzinny ze znieczuleniem zewnątrzoponowym (na życzenie) oraz zagwarantowaną salę porodową o podwyższonym standardzie.

 • Konsultacje z psychologiem po porodzie.

NUTRICIA zapewnia kobietom w ciąży specjalistyczną opiekę lekarską, dostęp do szkoły rodzenia oraz opieki okołoporodowej. Dofinansowuje poród rodzinny, pomaga w uzyskaniu miejsca w szpitalu i pokrywa koszty porodu w sali o podwyższonym standardzie.

RODZICIELSTWO

Programy wspierające rodziców bardzo często funkcjonują w firmach pod nazwami sugerującymi, że ich adresatkami są wyłącznie młode mamy. Oznacza to utrwalanie społecznych stereotypów. W miarę możliwości programy te powinny być rozszerzanena pracowników będących ojcami. Dzięki temu kobiety będą miały możliwość zadbania w większym stopniu o swoją pozycję zawodową, a mężczyźni będą mogli nawiązać z dziećmi silniejszą więź.

Artykuł został opracowany przez Joannę Kotzian na podstawie raportu „Siła kobiet” opracowanego przez Well.hr pod koniec 2022 r.

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu w magazynie HR Personel i Zarządzanie