26 listopada 2014 r. Honda Energy do Brasil Ltda. (Honda Energy), brazylijski oddział Hondy ds. energetyki wiatrowej, uruchomił nowy obiekt służący do wytwarzania energii wiatrowej i jednocześnie zorganizował ceremonię upamiętniającą to wydarzenie. Wzięli w niej udział przedstawiciele rządu oraz reprezentanci lokalnej społeczności.

Dążąc do zminimalizowania negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko naturalne, Honda została pierwszym producentem samochodów w Brazylii, który rozpoczął wytwarzanie energii wiatrowej. Honda Energy zbudowała swoją farmę wiatrową (inwestycja rzędu 100 milionów reali brazylijskich, czyli około 3,2 miliona euro) w mieście Xangri-lá w stanie Rio Grande do Sul, położonym w południowej części kraju (około 1000 kilometrów na południe od fabryki samochodów Hondy, która mieści się w Sumaré w stanie São Paulo). Honda Energy będzie aktywnie promować w Brazylii energię odnawialną.

Farma wiatrowa Hondy zostanie wyposażona w dziewięć turbin wiatrowych, które będą generowały około 95 000 MWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada obecnemu rocznemu zapotrzebowaniu Hondy na energię potrzebną do produkcji samochodów w Brazylii (około 140 000 sztuk). Poprzez wytwarzanie odnawialnej energii na potrzeby fabryki, Honda dąży do zredukowania emisji CO2 o ponad 2 200 ton rocznie.

Komentarz Carlosa Eigi, Prezesa Zarządu Honda Energy do Brasil Ltda.:

„Od czasu rozpoczęcia działalności Hondy w Brazylii w 1976 roku, japońska firma nieustannie współpracuje z lokalną społecznością i dąży do zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Cieszę się, że Honda wykonała kolejny ważny krok w kierunku wykorzystania odnawialnej energii poprzez uruchomienie nowej farmy wiatrowej. W myśl naszego globalnego, proekologicznego hasła „Blue Skies for Our Children” (Błękitne niebo dla naszych dzieci), Honda będzie nadal aktywnie angażować się w ochronę środowiska naturalnego w Brazylii.”

Do końca 2020 roku Honda chce zredukować emisję CO2 pochodzącą ze swoich globalnych produktów o 30 procent w porównaniu do poziomu z roku 2000. W celu realizacji tego założenia, Honda na całym świecie umacnia swoje inicjatywy, które mają na celu obniżenie emisji CO2 zarówno w zakresie produkcji jak i łańcucha dystrybucji.

źródło: Honda Polska