Podatki. To się opłaca – edukacja finansowa od MF. Finansoaktywni to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli organizowany przez Ministerstwo Finansów. Tegoroczna – już VII – edycja skierowana jest do 5., 6., 7. i 8. klas szkół podstawowych. Jej misja brzmi: Podatki. To się opłaca. Już po raz siódmy Ministerstwo Finansów zaprasza uczniów szkół podstawowych do świata finansów.

Jak pokazują dane tegoroczna misja programu cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i ich nauczycieli. Do tej pory pakiet materiałów edukacyjnych online pobrało 480 szkół, a liczba ta stale rośnie!

  • Już ponad 480 szkół przyłączyło się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni”.
  • Tematem przewodnim tegorocznej edycji są podatki i ich znaczenie w naszym codziennym życiu.
  • Program skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych i odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Podatki. To się opłaca - MF zaprasza do świata finansów -biała postać liczy na liczydle.
Podatki. To się opłaca – MF zaprasza do świata finansów

Podatki. To się opłaca – misja pełna wiedzy

Przede wszystkim tegoroczna misja programu: „Podatki. To się opłaca” ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki. Co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Uczniowie poznają m.in. rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się, jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa. Ponadto przeanalizują uchwałę budżetową swojej gminy i przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi. Dowiedzą się też, czym zajmuje się resort finansów i jaką rolę odgrywa Krajowa Administracja Skarbowa.

Wartościowe zestawy

Materiały edukacyjne zostały przygotowane pod czujnym okiem specjalistów. Przekazują wiedzę uczniom w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. W zestawie dla nauczycieli można znaleźć takie materiały jak: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację Power Point, materiały video oraz plakat. Natomiast scenariusz lekcji sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży. Przede wszystkim pozwala na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Co więcej, materiały edukacyjne są nie tylko atrakcyjne i angażujące, ale i dostosowane do lekcji online. Dla wygody nauczycieli pakiet materiałów dostępny jest bezpośrednio na stronie www.finansoaktywni.pl.

Jak zgłosić się do programu?

Program dotyczy nauczycieli szkół podstawowych (klas 5-8) z całej Polski. Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. Po jego przesłaniu nauczyciele otrzymają bezpłatny zestaw edukacyjny, na podstawie którego mogą przeprowadzić lekcję o podatkach.

Teoria to nie wszystko

Finansoaktywni to więcej niż materiały edukacyjne. Uczniowie mają okazje sprawdzić swoją wiedzę także w praktyce. Ministerstwo Finansów zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w konkursie, w którym do wygrania są cenne nagrody. Zadanie konkursowe to przygotowanie przez zespoły złożone z max. 3 uczniów filmu o podatkach. Film może mieć dowolną formę np. newsa telewizyjnego, wywiadu, przemówienia, sondy ulicznej, programu TV, reportażu, talk show, itp. Ważne, by w filmie nie zabrakło informacji o najważniejszych obszarach finansowanych z podatków – także tych w najbliższej okolicy i korzyściach płynących z płacenia podatków.

Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja 2021 roku.

Komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja 2021 roku na stronie finansoaktywni.pl. Zwycięskie zespoły wezmą udział w zdalnym finale 16 czerwca 2021 r., który poprowadzi ambasador programu: Czarek Czaruje.

Ponadto 10 najlepszych zespołów zostanie nagrodzonych nagrodami. Uczniowie otrzymają nowoczesne kamery sportowe i popularne smartbandy. Z kolei do nauczycieli trafią zestawy składające się z bezprzewodowych słuchawek i dysku zewnętrznego. Regulamin konkursu jest dostępny jest na stronie programu.

Źródło: gov.ppl