Nowe Audi A3 Sportback już w produkcji. Nowe Audi A3 to model pełen sukcesów. 6 marca 2020 r. w ślad za światową premierą niecierpliwie wyczekiwanej czwartej generacji A3, dyrektor fabryki Audi w Ingolstadt Achim Heinfling zaprezentował nowy model pracownikom zakładu zgromadzonym na Audi Forum. Od chwili rynkowej premiery A3 w roku 1996, Audi dostarczyło klientom na całym świecie ponad pięć milionów jego egzemplarzy. Teraz czas na kontynuację historii tego sukcesu. Nowe Audi A3 Sportback zachwyca dynamicznym designem, nową sygnaturą świateł, a ponadto cyfrową koncepcją obsługi. Zeletryfikowane napędy zapewniają wysoką wydajność, wspieraną przez innowacyjne systemy wspomagania.

Nowe Audi A3 to model pełen sukcesów. Z pewnością każda kolejna generacja A3 – poczynając od pierwszej – charakteryzowała się innowacjami i jakością tego samego poziomu co samochody klasy wyższej. W związku z tym to właśnie ten model, zaprezentowany po raz pierwszy na Paris Motor Show w roku 1996, stworzył nowy segment rynkowy – kompaktowych aut klasy premium. Ponadto od początku produkcji, pracownicy fabryki w Ingolstadt zbudowali prawie 3,8 miliona jego egzemplarzy. Audi A3 było w latach 2007 – 2009 produkowane również w zakładzie w Brukseli. Wersja A3 Limousine powstaje w Ingolstadt i w węgierskim Győr, w którym produkuje się także Audi A3 Cabriolet. Poza Europą Audi A3 Sportback i Limousine zjeżdża z taśm montażowych fabryki w Foshan w Chinach. A3 Limousine dodatkowo także w Aurangabad w Indiach i w São José dos Pinhais w Brazylii.

Nowe Audi A3 z Ingolstadt

Nowe Audi A3 powstawać będzie wyłącznie w Ingolstadt. „A3 to historia naszego zakładu. Jesteśmy dumni z tego, że będziemy mogli ją kontynuować również w roku 2020” – podkreśla Achim Heinfling, dyrektor fabryki Audi w Ingolstadt. „Jesteśmy dobrze przygotowani. Z tego powodu na potrzeby produkcji nadwozi nowego samochodu zbudowaliśmy zupełnie nowy wydział montażu nadwozi. Z tego powodu wszystkie pozostałe wydziały zostały na potrzeby nowego A3 od podstaw zmodernizowane. Ponadto technologie produkcji w wysokim stopniu zostały zdigitalizowane.”

Nowe Audi A3 Sportback już w produkcji- fabryka samochodów audi
Nowe Audi A3 Sportback już w produkcji

Nowy model rodem z Ingolstadt jest sportowy, dynamiczny, jak również posiada mocne napędy. Z tego powodu opcjonalnie klienci mogą zamówić do niego progresywny układ kierowniczy i adaptacyjne zawieszenie. Ponadto zelektryfikowany napęd zapewnia wysoką wydajność. W związku z tym wiele systemów nowego Audi A3 Sportback – od kokpitu, przez sygnaturę świetlną, aż po infotainment – jest w pełny zdigitalizowanych. Ponadto, po raz pierwszy, cztery pierścienie oferują w nowym A3 obicia foteli zrobione z materiałów pochodzących z recyklingu.

Przegląd „kamieni milowych” serii modelowej A3:


1996: Podczas wystawy Paris Motor Show Audi prezentuje pierwsze A3 – wtedy wyłącznie w wersji trzydrzwiowej.
1998: Zaprezentowano Audi A3 ze stałym napędem na cztery koła quattro – pierwszy taki przypadek wśród samochodów segmentu compact.
1999: Do gamy modelowej dołącza wersja pięciodrzwiowa. Pierwsza generacja sportowego Audi S3 z turbodoładowanym. Ponadto pięciozaworowy silnik o mocy 154 kW/210 KM, ze stałym napędem na cztery koła quattro.
2004: Debiutuje Audi A3 Sportback. Koncepcja pięciodrzwiowego samochodu kompaktowego segmentu premium zostaje zinterpretowana na nowo.
2008: Pojawia się pierwszy model rodziny A3 ze składanym dachem.
2012: Na Targach Motoryzacyjnych w Genewie Audi przedstawia trójbryłowy model A3 Limousine.
2016: Każdy z wariantów linii produktowej A3 przechodzi techniczną aktualizację. Audi RS 3 Sportback staje się sportową wizytówką całej rodziny A3;