Polskie innowacje zostały nagrodzone w konkursie PARP i NCBR . Już po raz 22. przyznano nagrody i wyróżnienia dla polskich innowatorów. Wśród laureatów konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju są projekty z obszaru medycyny, chemii, elektroniki czy biotechnologii. Przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja rywalizowały o trzy nagrody główne po 100 tys. oraz wyróżnienia i nagrody specjalne. Polskie innowacje to uroczysta gala z ogłoszeniem wyników rozpoczęła także obchody 20-lecia PARP.

Konkurs ma na celu promowanie opracowanych w Polsce innowacyjnych produktów i technologii, które mają potencjał, by zaistnieć na rynku światowym. Po pierwsze jego organizatorzy na co dzień oferują wsparcie przedsiębiorstwom i jednostkom naukowym, które chcą realizować nowatorskie projekty oraz tworzyć innowacyjne produkty i usługi.

Laureaci Konkursu, zmieniają otaczającą nas rzeczywistość i z sukcesem zdobywają światowe rynki. Nagrodzone produkty i technologie są wizytówką możliwości polskiej nauki i wielkiego potencjału naszej przedsiębiorczości – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wyłonieni zwycięzcy to autorzy najbardziej innowacyjnych produktów i technologii opracowanych w Polsce. Dzięki nim nasze firmy i jednostki naukowe są bardziej konkurencyjne. Są przykładem, że działalność innowacyjna, która dzięki wprowadzonym przez rząd korzystnym dla innowatorów zmianom – takim jak m.in. ulgi na B+R czy program doktoratów wdrożeniowych – staje się udziałem coraz liczniejszego grona rodzimych przedsiębiorców. Rosnący udział nakładów na działalność B+R w PKB, które w 2018 r. wyniosły 1,21 proc., to nie tylko dobry prognostyk dla naszej gospodarki, ale przede wszystkim szansa na to, że częściej będziemy mogli korzystać z polskich innowacyjnych produktów i usług – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem – do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono aż 96 projektów, o 24 więcej niż rok wcześniej.

Polskie innowacje to wyjątkowe rozwiązania i wyjątkowi zwycięzcy

 • Wyniki w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”:
  • nagroda główna (100 tys. zł) dla firmy StethoMe Sp. z o.o. za inteligentny stetoskop;
  • wyróżnienie (25 tys. zł) dla firm:ML SYSTEM S.A. za fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych; SYNTOIL S.A. za zieloną sadzę pozyskiwaną ze zużytych opon; MAR-BUD Sp. z o.o. Budownictwo Sp.k. za akumulator energii chłodu ICE-ON; DiagNova Technologies Sp. z o.o. za zaawansowany system obrazowania krtani Advanced Larynx Imager.
 • Wyniki w kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki”:
  • nagroda główna (100 tys. zł) dla Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) im. Stanisława Staszica w Krakowie za Otoimplant – protezę ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym;
  • wyróżnienie (25 tys. zł) dla Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich za unikatową w skali świata odmianę konopi przemysłowych HENOLA.
 • Wyniki w kategorii „Wspólny produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy”:
  • nagroda główna (100 tys. zł) – Kapituła zdecydowała o nie przyznaniu nagrody;
  • wyróżnienie (25 tys. zł) dla Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Innosil Sp. z o.o. za ILAGRO – innowacyjny produkt stymulujący odporność roślin.

Polskie innowacje nie tylko od święta

Polskie innowacje nagrodzone w konkursie PARP i NCBR - Mateusz Morawiecki, przemowa
Polskie innowacje nagrodzone w konkursie PARP i NCBR

Wśród zwycięzców i laureatów konkursu znajduje się liczne grono firm i instytucji, które skorzystały ze środków NCBR i PARP, przede wszystkim w ramach programów finansowanych z Funduszy Europejskich. Przede wszystkim oferta rządowych agencji stanowi ważny element całego ekosystemu wspierania innowacji. Dzięki niemu światło dzienne mają szansę ujrzeć nowatorskie rozwiązania. Ponadto stawiające na innowacje przedsiębiorstwa i jednostki naukowe mogą się dynamicznie rozwijać.

W związku z tym dowodem uznania dla kreatywności, osiągnięć i codziennej pracy polskich naukowców i przedsiębiorców były dwie dodatkowe nagrody wręczone podczas gali. Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał Otoimplant z AGH w Krakowie, a Nagroda Ministra Rozwoju przypadła fotowoltaicznej szybie ML SYSTEM S.A.

Polskie innowacje-uznanie dla twórców

Swoją nagrodę przyznali także organizatorzy konkursu. PARP i NCBR nagrodziły wspólnie firmę M Sp. z o. o., doceniając ich projekt Musicon – pomoc dydaktyczną, która dzięki zaangażowaniu zmysłów zwiększa efektywność uczenia i rozwija integrację sensomotoryczną. Ponadto rozbudza dziecięcą kreatywność i uczy logicznego myślenia.

Wspieramy rozwój innowacyjnych firm w Polsce, ale chcemy też wspierać międzynarodowy rozwój rodzimych talentów. Dowodem na to jest konkurs skierowany do ludzi, których łączy pasja oraz potrzeba tworzenia. Ponadto ulepszania i odkrywania tego, co dotąd nieznane. W związku z tym zacieśnianie współpracy między nauką a biznesem to najlepsza droga do wzrostu innowacyjności gospodarki. Ponadto zwiększania jej konkurencyjności w skali globalnej. Dziękuję laureatom, że zdecydowali się wejść na tę trudną ścieżkę poszukiwań. Z pewnością przez to kreują lepszą przyszłość naszego społeczeństwa – podkreśla Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

W konkursie wręczono także nagrody specjalne za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz za produkt z branży ICT. Fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych z pewnością doceniono po raz trzeci. Tym razem przyznając jej wynalazcom „Nagrodę specjalną za produkt w obszarze ekoinnowacji”. Podobnie inteligentny stetoskop StethoMe został doceniony powtórnie. Przyznano jej twórcom „Nagrody specjalnej za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych”.

Projekty zgłoszone w konkursie oceniała Kapituła, w składzie której po pierwsze znaleźli się przedstawiciele m.in.: Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju. Ponadto Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju. A ponadto Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz mediów.

Ponadto w 22-letniej historii konkursu zgłoszono ponad 1000 polskich innowacyjnych projektów z różnych branż gospodarki m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej. Ponadto chemicznej i automatyki przemysłowej. Dotychczas nagrody otrzymało 58 projektów, a 123 zostały wyróżnione.

Polskie innowacje nagrodzone w konkursie PARP i NCBR. To oni tworzą przyszłość -22 lata konkursu Polski Produkt Przyszłości

Źródło: www.parp.gov.pl