Mitsubishi Motors Corporation (MMC) zapowiada światową premierę modelu MITSUBISHI eX*1 Concept – kompaktowego koncepcyjnego samochodu SUV z systemami napędu elektrycznego kolejnej generacji – w czasie 44. Wystawy Motoryzacyjnej Tokyo Motor Show 2015*2. Koncepcyjny pojazd jest wizytówką kolejnej generacji technologii napędu elektrycznego firmy MMC, a także przykładem nowego spojrzenia na koncepcję stylistyczną przedniej partii samochodu znaną jako „dynamiczna tarcza”. Nowy SUV wyposażono też w cały pakiet innych technologii zapewniających najwyższą przyjemność jazdy. Fragment stoiska poświęcony MITSUBISHI eX Concept w całości odzwierciedla motyw przewodni – Jazda poza horyzonty – kolejny etap z elektrycznym SUV-em.

Elegancja + SUV + 100% elektrycznego napędu

MITSUBISHI eX Concept jest wizją wyjątkowego, w 100% elektrycznego kompaktowego SUV-a stworzonego z myślą o szybko rozwijającym się rynku kompaktowych pojazdów SUV. Samochód korzysta z napędu wszystkich kół silnikami elektrycznymi, w czym MMC jest ekspertem. Wyposażono go także w technologie automatyzacji jazdy, systemy łączności samochodu z otoczeniem oraz technologie aktywnego bezpieczeństwa.

Zarówno stylizacja nadwozia, jak i wnętrze wskazują kierunek, w którym podążają projektanci MMC. Samochód przywołuje obraz sportowego crossovera szybko i zwinnie poruszającego się po mieście, a jego wygląd łączy w sobie elegancję i styl nadwozia shooting brake (luksusowego, usportowionego kombi) z liniami kompaktowego SUV-a. Przód nadwozia prezentuje nową interpretację koncepcji „dynamicznej tarczy”.

Mistrzowska technologia hybrydowa PHEV i wszechstronność

Na części stoiska poświęconej modelowi Mitsubishi Outlander PHEV umieszczono model podwozia tego pojazdu przystępnie prezentujący techniczną stronę systemu hybrydowego z zewnętrznym ładowaniem akumulatorów (PHEV), z dwoma silnikami elektrycznymi i napędem 4WD. Specjalna makieta pokazuje także w rzeczywistości wirtualnej społeczność korzystającą z systemów V2X*3 pozwalających na zasilanie instalacji elektrycznej w budynkach mieszkalnych (i nie tylko) prądem z akumulatorów trakcyjnych Mitsubishi Outlandera PHEV, obrazując tym uniwersalne możliwości wykorzystania samochodów elektrycznych.

50 lat samochodów elektrycznych MMC

Droga prowadząca do modelu MITSUBISHI eX Concept zostanie opowiedziana za pomocą plansz przedstawiających historię 50 lat badań i rozwoju pojazdów elektrycznych w firmie MMC. Ekspozycję będą ilustrowały prawdziwe pojazdy, jak Mitsubishi Outlander PHEV przygotowany na rajd terenowy Baja Portalegre 500*4 oraz Mitsubishi i-MiEV w wersji specjalnej stworzonej dla upamiętnienia 50 lat samochodów elektrycznych MMC.

W czasie dni przeznaczonych dla publiczności dołączą do nich inne samochody wykorzystujące ekologiczne technologie, jak modele napędzane czystymi silnikami Diesla, mini-samochody i inne pojazdy przyjazne środowisku.

Ponadto, na wystawie poświęconej inteligentnym rozwiązaniom transportowym dla miast Smart Mobility City 2015 (SMC)*5, Mitsubishi Outlander PHEV zostanie wykorzystany do wyjaśnienia możliwości, jakie daje samochód elektryczny podczas postoju. Outlander PHEV połączony z systemem V2H*6 pomoże odtworzyć przepływ energii w ciągu całego dnia w domu, w którym jest używany samochód zasilany z akumulatorów elektrycznych.

Na SMC 2015 będzie można również zobaczyć pokazy zautomatyzowanej jazdy*7, a do jazd testowych posłużą samochody obecnie opracowywane wspólnie przez MMC i Mitsubishi Electric Corporation. Zwiedzający będą mogli odbyć przejażdżkę samochodem bez kierowcy. Program jazd testowych pozwoli poznać w praktyce działanie funkcji, w jakie samochody są wyposażone, w tym ich zdolność do jazdy za wolno poruszającymi się pojazdami w gęstym ruchu miejskim z pomocą czujników wykrywających inne pojazdy z przodu, a także „umiejętność” automatycznego parkowania w rzędzie innych zaparkowanych pojazdów przy wykorzystaniu czujników ultradźwiękowych do wykrywania dostępnych miejsc parkingowych i przeszkód.

 

*1: oznaczenie modelu pochodzi od electric X (cross)-over.

*2: Salon odbędzie się w dniach od 28 października do 8 listopada na terenach wystawowych Tokyo Big Sight.

*3: V2X – „Samochód do X”, gdzie “X” dotyczy domów, budynków, społeczności itp.

*4: Baja Portalegre 500 – rajd terenowy, który odbędzie się w Portugalii w dniach 22 – 24 października.

*5: Wystawa tematyczna towarzysząca salonowi Tokyo Motor Show.

*6: Współdziałanie samochodu z domem (Vehicle to Home)

*7: Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy umożliwiające zautomatyzowane prowadzenie samochodu

źródło: Mitsubishi Motors