Kryzys post-covidowy. Najgorsze dopiero przed nami. Co drugi przedsiębiorca w Polsce spodziewa się recesji. Codzienne rekordy zachorowań na koronawirusa, które odnotowujemy w naszym kraju, wskazują na to, że mamy do czynienia z tzw. II falą pandemii Covid-19. Podczas, gdy firmy zmagają się kolejny miesiąc z funkcjonowaniem w nowej rzeczywistości – niektóre z nich walcząc o przetrwanie na rynku. Ekonomiści i eksperci z wielu branż są zdania, że niestety najgorsze dopiero przed nami i Polskę czeka kryzys gospodarczy. Jak wynika z raportu Intrum, ”European Payment Report 2020”, podobnego zdania są przedsiębiorcy. 57% uważa, że nasz kraj w ciągu roku lub dwóch znajdzie się w recesji. Co 6. respondent badania uważa nawet, że już jej doświadczamy. Czy rodzime firmy mają rzeczywiście podstawy do takiego pesymizmu i co robią, aby przygotować się na przyjście kryzysu?
Polski przedsiębiorca: „recesja jest nieunikniona”
Nie tylko co 2. przedsiębiorca w Polsce uważa, że w ciągu nadchodzących miesięcy (1-2 lata), nasz kraj czeka recesja. Również co 5. osoba biorąca udział w badaniu Intrum jest przekonana o tym, że kryzys nadejdzie, tylko nieco później – w ciągu 3-5 lat. To, że polskie firmy nie spoglądają optymistycznie w przyszłość, jest bezpośrednim skutkiem pandemii Covid-19.
Spośród tych respondentów, którzy uważają, że nasz kraj jest już w recesji albo czeka go taki scenariusz w ciągu 5 lat. 48% jest przekonanych o tym, że będzie mieć to negatywny wpływ na ich firmy.
Z drugiej strony należy zauważyć, że polscy przedsiębiorcy wypadają optymistycznie na tle swoich kolegów z Europy. 48% tych ankietowanych w naszym kraju przez Intrum uważa, że już jesteśmy kryzysie albo recesja jest nieunikniona i nadejdzie w ciągu następnych 12 miesięcy. Tym wynikiem znaleźliśmy w trzeciej dziesiątce krajów Europy. Za Polską uplasowały się takie państwa jak: Łotwa (45%), Szwajcaria (43%), Serbia (38%), Słowenia (37%). Dalej Irlandia (35%), Bułgaria (33%) i Chorwacja (27%). Na pierwszych pozycjach tej listy znalazły się: Włochy (83%), Belgia (81%), Słowacja (81%), Portugalia (76%), Czechy (74%) i Hiszpania (73%). W większości są to kraje z południa Europy. One najbardziej ucierpiały w czasie pandemii.
Obniżanie kosztów, ostrożność w podejmowaniu decyzji finansowych, czyli polskie firmy szykują się na kryzys
Nadejście recesji jest faktem dla polskich przedsiębiorców. Zatem jakie kroki podejmują, by przygotować się na kryzys? Mniejsze przedsiębiorstwa i korporacje sięgają po różne rozwiązania.
Jeżeli chodzi o firmy sektora MŚP, planowanymi działaniami są przede wszystkim: zwiększenie ostrożności w kwestii zaciągania zobowiązań finansowych w przyszłości. Ponadto zwiększenie wysokości odpisów amortyzacyjnych i planowanie zwiększenia sprzedaży, co ma przynieść większe profity. Z kolei w przypadku największych firm i korporacji w pierwszej trójce środków, które mają uchronić je przed skutkami kryzysu, znalazło się: obniżenie kosztów prowadzonej działalności, także zwiększenie odpisów amortyzacyjnych oraz ograniczenie zatrudniania nowych pracowników.
W maju tego roku Paolo Gentiloni, szef gospodarki UE przyznał, że „Europa przeżywa szok gospodarczy bez precedensu, największy od czasu Wielkiego Kryzysu”. Wiele wskazuje na to, że nadchodzące miesiące wcale nie będą łatwiejsze. Będzie to kolejny sprawdzian dla polskich przedsiębiorców.
Źródło: Intrum