Branża opakowań szykuje się na kolejne podwyżki cen surowców. Nawet o kilkadziesiąt procent mogą niebawem wzrosnąć ceny opakowań kartonowych. Wynika to ze wzrostu cen surowców oraz kosztów materiałów eksploatacyjnych, a także utrudnień w dostępie do prądu i gazu u dostawców kartonu. Kolejne wzrosty cen w sektorze będą miały również wpływ na wyższe ceny zakupu leków czy artykułów spożywczych, do pakowania których używa się opakowań kartonowych.

W sektorze opakowań kartonowych już w minionym roku nastąpiły gwałtowne wzrosty kosztów surowca. Karton zdrożał o ponad 50%, a niektóre jego rodzaje nawet o 100%. Ponadto w górę poszły ceny wszystkich materiałów eksploatacyjnych. Palety używane w transporcie zdrożały o 170%, folia do pakowania o 60%. Lakiery i farby używane w procesie produkcji opakowań kartonowych o 20%, a same pudła tekturowe używane w transporcie o 40%.

Branża opakowań szykuje się na kolejne podwyżki cen surowców - męska dłoń trzyma złożone opakowania kartonowe.
Branża opakowań szykuje się na kolejne podwyżki cen surowców

Ceny opakowań kartonowych mogą ponownie wzrosnąć o kilkadziesiąt procent

Warunki w branży opakowań zmieniają się z tygodnia na tydzień. Producenci papieru wprowadzają kolejne podwyżki na swoje produkty, które wykorzystywane są do produkcji opakowań kartonowych. W głównej mierze to efekt wzrostu cen energii i gazu, które obserwujemy w całej Europie. Niektórzy kontrahenci czasowo wstrzymują produkcję. Te czynniki na pewno wpłyną na zaburzenia w łańcuchu dostaw. W efekcie mogą doprowadzić do opóźnień w dostawach surowców do produkcji opakowań. Z drugiej zaś strony także branża opakowań kartonowych zmagamy się z istotnymi wzrostami kosztów produkcji. Rosną ceny transportu, farb, palet, ale najbardziej energii. Logiczne, że drastyczne podwyżki wpływają również na końcowe ceny produktów. Szacuję, że jeśli sytuacja w najbliższych miesiącach się nie ustabilizuje ceny opakowań kartonowych mogą kolejny raz wzrosnąć. I to sporo, o kilkanaście a nawet o kilkadziesiąt procent.

Branża opakowań z obawą patrzy w przyszłość

Doniesienia o możliwych przerwach w dostępie do prądu i gazu dla firm produkujących surowce oraz nieustannie rosnące koszty samej energii to główne czynniki, które nie pozwalają branży opakowań z optymizmem patrzeć na nadchodzącą zimę. Już teraz papiernie z Polski i Europy przygotowują się na różne możliwe scenariusze wprowadzając m.in. „dodatek energetyczny” w wysokości od 170 do nawet 500 EURO za tonę surowca potrzebnego do produkcji opakowań kartonowych.

Źródło: AKOMEX Group