– „Coraz lepsza kondycja polskiej gospodarki nie byłaby możliwa bez aktywnej i dynamicznej pracy polskich firm na rynkach międzynarodowych. Świadczy o tym chociażby systematyczny wzrost relacji eksportu do PKB w ostatniej dekadzie” – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas XII Kongresu Eksporterów Polskich. Spotkanie odbyło się 20 listopada 2014 r. w MG.

Wicepremier Piechociński odniósł się do najnowszych danych na temat wymiany handlowej. – „Eksport we wrześniu 2014 r. zwiększył się o 5,5 proc. względem września 2013 r., do 14 251 mln euro. Osiągamy coraz lepsze wyniki, razem budując pozytywny wizerunek Polski na świecie” – podkreślił.

Wskazał też na działania MG mające na celu wsparcie eksporterów. – „Oprócz programów promocji poszczególnych branż oraz projektów na konkretnych rynkach udzielamy wsparcia eksporterom w kraju przez Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów, a za granicą dzięki Wydziałom Promocji Handlu i Inwestycji” – powiedział. Przypomniał ponadto, że 4 listopada 2014 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia dotyczące przyznawania pomocy de minimis na promocję polskiego eksportu. W najbliższych tygodniach rozpocznie się też przygotowany przez MG projekt promocyjny „Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach”.

W spotkaniu udział wzięli również wiceministrowie gospodarki Jerzy Pietrewicz oraz Andrzej Dycha.

źródło: Ministerstwo Gospodarki