• Tegoroczne trendy zakupowe pokazują, że bardzo lubimy prezenty i świętowanie walentynek. Raczej stawiamy na pewniaki, a eksperymenty przeważnie odkładamy na bok.
  • Nie lubimy mówić o sobie jako o romantykach, ale dane mówią co innego.
  • Prawie co drugi Polak zrobi walentynkowe zakupy na Allegro. Na prezenty w tegorocznych walentynkach wydamy 120 zł.

W gorącym okresie zakupów na Walentynki 2020 na Allegro klienci mogą wybierać prezenty i inne związane z tym świętem przedmioty. Z roku na rok robimy na Allegro coraz więcej walentynkowych zakupów. Jeszcze 10 lat temu robiliśmy walentynkowy zakup co cztery sekundy, a obecnie zbliżyliśmy się do jednej sztuki na dwie sekundy.

Za ile i gdzie kupujemy prezenty na Walentynki?

Lubimy spontaniczne zakupy, bo określony budżet na Walentynki 2020 ma jedynie 17% obchodzących to święto. Na prezenty planujemy wydać przeważnie 100-150 zł. Jest to nieco wyżej lub tyle samo co w ubiegłym roku. Tak mówi aż 76% badanych, którzy założyli budżet na walentynki.

Dlaczego kupujemy w Internecie?

Już co trzeci Polak mówi, że w internecie jest więcej promocji i specjalnych ofert. Dedykowane walentynkowe zestawy prezentowe kupuje 27% obchodzących walentynki. Dedykowane prezenty z napisem lub grawerem 38%. Co czwarty samodzielnie wykonuje prezenty walentynkowe. W tym roku na Allegro prezent zamierza kupić 45% kupujących walentynkowe prezenty. Na liście planowanych zakupów są: gadżety erotyczne (24%) oraz kosmetyki i perfumy (20%).

Na Allegro kupujemy przede wszystkim ze względu na duży wybór (40%), atrakcyjne ceny (38%), oraz dostępność specyficznych produktów, które są trudno dostępne gdzie indziej (36%). 30% badanych wybiera zakupy na Allegro, bo mogą skorzystać z darmowej dostawy Allegro Smart!.

Tak jak w poprzednich latach, w tym również Polacy zakupią prezenty dość późno – na kilka dni przed walentynkami (44%) i w dniu Walentynek (18%). Mogą tak robić, bo zakupy z Allegro docierają do klientów zwykle średnio po 2,5 dnia, a do dyspozycji jest wiele wygodnych opcji bezpłatnej dostawy z Allegro Smart!, jak kurier czy dziesiątki tysięcy automatów paczkowych, punktów odbioru w sklepach Żabka czy placówkach Poczty Polskiej. Klienci Allegro mogą też na bieżąco śledzić, gdzie jest przesyłka i kiedy do nich dotrze.

Czerń, przebieranki i pierścionki na Walentynki 2020

Jeśli zastanawialiście się nad tym, jaki kolor ma walentynkowa bielizna, to przeważnie jest to elegancka czerń, ale w czasie zakupów walentynkowych najsilniej – bo aż o ponad połowę – rośnie też sprzedaż bielizny czerwonej. W tym czasie beżowa traci popularność. W czasie tuż przed walentynkami naszybciej rośnie sprzedaż takich produktów, jak gry erotyczne, naszyjniki ślubne, bielizna typu bodystocking, halki, koszulki, kostiumy i frywolne przebrania, w tym także męska bielizna erotyczna. Tej ostatniej jednak nie kupujemy dużo – stanowi ona ledwie kilka procent całości tego asortymentu w tym czasie. Sprzedaż bielizny erotycznej rośnie wtedy bardzo szybko, bo aż o 49%. Co ciekawe: 11 lutego co roku przypada dzień, kiedy najczęściej szukamy pierścionków na Allegro!

Co lubimy dawać?

Najpopularniejszymi prezentami kupowanymi na Allegro dla pań są: kwiaty, perfumy i wody toaletowe, bielizna i biżuteria. Najpopularniejszymi prezentami dla panów zaś tshirty, perfumy i wody toaletowe, portfele, bransoletki i skarpetki.

Jest też prezent uniwersalny na Walentynki 2020, wysoko w rankingu popularności: pluszowy miś. Takie zakupy robimy w tempie 2 – 3 misie na minutę. Lubimy też słodycze, w tym szczególnie czekoladę.

Z badania Allegro i Mobile Institute wynika, że jeśli kupujemy słodycze, to przeważnie czekoladki (60%), a następnie czekoladę (37%) i ciasta (32%), dość popularne są też lody (30%).

Czy Polacy są romantyczni?

Jedynie 21% z badanych określa siebie jako romantycznych i to sporadycznie. 58% twierdzi, że daleko im do romantyzmu. To dość niezwykłe stwierdzenia, zważywszy, że nasze zachowania świadczą że bardzo dbamy o relacje i uczucia. Co jest bowiem najważniejsze w walentynkach? Aż 43% z nas mówi, że możliwość spędzenia czasu z bliską osobą, a 40%, że okazanie jej uczuć. O swoich ukochanych pamiętamy: 35% Polaków wysyła swoim bliskim walentynki, najczęściej w formie SMS-ów. Najczęściej adresatem takich walentynek jest partner lub partnerka. Polski model organizacji walentynek jest bardzo partnerski. 45% badanych jest zdania, że oboje partnerzy w równym stopniu powinni zająć się organizacją walentynek: kupić prezent, zaprosić na kolację, itp. walentynki lubimy przeżywać w parach, ale lubimy chwalić się znajomym i bliskim prezentami otrzymanymi z tej okazji. Robi to aż 78% Polaków!

Jak świętujemy?

Polacy świętują walentynki obdarowując się, a to często przy okazji bycia razem w domu lub w restauracji. 35% par w Polsce zamawia lub przyrządza kolację w domu, a przy wyborze restauracji kierujemy się tym, aby była blisko domu i była miejscem, gdzie para jeszcze nie była (20%) a także, żeby było to miejsce, z którym wiążą się wspólne dobre wspomnienia (20%).

Najczęściej walentynki Polacy świętują przy winie (63%) i szampanie (32%), wino jest też wymieniane jako ulubiony drink walentynkowy, chociaż pojawia się też whisky z colą i mojito.

Co 8 obchodzący walentynki Polak zamawia kolację z tej okazji, najczęściej jest to coś z kuchni francuskiej, włoskiej lub sushi, ¼ zamówi coś z ulubionej restauracji, ponad połowa skorzysta z dedykowanego menu walentynkowego zaproponowanego przez restaurację.

Gdy przygotowujemy walentynkową kolację, zwykle polegamy na sprawdzonych przepisach – 31% osób przygotuje danie, które jest jego / jej specjalnością, ale 17% zrobi coś, co zawiera afrodyzjaki, np. czekoladę, wino czy kardamon, 24% będzie eksperymentować z zupełnie nowym daniem. Wśród potraw, które Polacy najchętniej zjedliby na walentynkową kolację są natomiast pizza i sushi.

Źródło: Allegro