Na godz. 19:00 zaplanowany jest początek spotkania Eurogrupy. Spekuluje się, że może dojść na nim do zawarcia porozumienia, które ma zostać podpisane na czwartkowo-piątkowym spotkaniu liderów Unii Europejskiej. Po wczorajszych gwałtownych zniżkach EUR/USD stara się odrabiać straty i powraca w okolice 1,12.

Dziś o 12:00 odbędzie się spotkanie Troiki, czyli liderów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Najprawdopodobniej dołączy do nich także premier Grecji Tspiras. Już we wczesnych godzinach popołudniowych mogą więc na rynek napływać informację, które będą miały duży wpływ zarówno na notowania waluty, jak i innych aktywów. Grecja do 30 czerwca musi spłacić pożyczkę, zaciągniętą w MFW, w wysokości 1,5 mld euro.

Fundamenty ważne dla eurodolara

Przyczyny wczorajszych silnych spadków EUR/USD należy upatrywać w powrocie dominacji czynników fundamentalnych na rynku eurodolara. Należy pamiętać, że Europejski Bank Centralny prowadzi zorientowaną na luzowanie politykę monetarną, wyrażoną m.in. poprzez program skupu aktywów. Dla kontrastu amerykańska Rezerwa Federalna zastanawia się nad tym kiedy podwyższyć stopy procentowe. Tak duża rozbieżność w prowadzeniu polityki monetarnej przekłada się na powrót do, wynikających z sytuacji fundamentalnej, spadków pary EUR/USD, które powinny w kolejnych dniach postępować. Dolara wyraźnie wsparły także wczorajsze komentarze jednego z członków Fed Jerome Powella. Według jego oceny szansa na podwyżkę stóp procentowych w USA we wrześniu wynosi 50/50.

Ifo o ograniczonym znaczeniu

Oprócz wydarzeń „greckich” na rynek napłyną dziś dwie ważne publikacje makroekonomiczne. O godz. 10:00 światło dzienne ujrzy odczyt indeksu Ifo dla Niemiec. Według konsensus ma on spaść z 108,5 pkt. w maju do 108,1 pkt. w czerwcu. Sprzeczne wskazówki napływają od indeksów ZEW (spadek) i PMI (wzrost). Wydaje się jednak, że z uwagi na charakterystykę Ifo (ankieta przeprowadzana jest wśród 7 tys. przedsiębiorstw) lepszą wskazówką może okazać się indeks nastroju menedżerów logistyki w przemyśle (PMI). Naszym zdaniem wpływ publikacji Ifo będzie ograniczony, ponieważ nie zwykło ono zbytnio odchylać się od konsensusu. Ponadto uwaga inwestorów skupiona będzie dziś na doniesieniach z Grecji. O godz. 14:30 poznamy już trzecią rewizję PKB z USA za I kwartał 2015 roku. Konsensus zakłada rewizję w górę z -0,7 proc. do -0,2 proc.

Sporządził: Błażej Kiermasz, Departament Analiz, DM TMS Brokers S.A.