Mario Draghi słynie z umiejętności sterowania oczekiwaniami. Prezes ECB i trójka jego popleczników (Couere, Praet, Constancio) od tygodni sugerowała inwestorom, że w grudniu dojdzie do poluzowania polityki. Sęk w tym, że ECB zrobi wszystko by zaskoczyć jego skalą. Naszym zdaniem Rada Prezesów z nawiązką spełni rynkowe oczekiwania dając silny impuls do zwyżek indeksów i osłabienia euro. Oczekujemy cięcia stopy depozytowej o 20 pb, czyli do -0,40 proc. Jednocześnie dojdzie do rozszerzenia programu QE o 10-20 mld euro oraz jego wydłużenia co najmniej do marca 2017 roku.

Mario Draghi potwierdzi tym samym swoją renomę decydenta śmiało luzującego politykę. Wystarczy przypomnieć początek jego kadencji: zanim poprowadził pierwszą konferencję prasową jako Prezes ECB zdążył już obniżyć koszt pieniądza. Warto też zwrócić uwagę, że jesteśmy w połowie kadencji Draghiego. Nadrzędnym celem pierwszej części jego urzędowania było uratowanie euro i wygaszenie kryzysu zadłużeniowego. Po zrealizowaniu tych zadań przychodzi czas na walkę o powrót inflacji do celu. Innymi słowy: najpierw poprzez wygaszenie premii za ryzyko Draghi wywindował EUR/USD od 1,40, a teraz spycha kurs w kierunku parytetu. Sięgnięcie po jeszcze potężniejsze narzędzia w arsenale ECB przy poprawiającej się kondycji rynków pracy państw Eurolandu i minimalnym poluzowaniu fiskalnego pasa to także dobra wróżba dla europejskich rynków akcji a także walut naszego regionu na cały 2016 rok.

Zgodne z naszą prognozą dostrojenie parametrów polityki monetarnej zepchnie zapewne EUR/USD do dołków z marca, czyli 1,0460. Ruch ten odegra się jeszcze zanim rozpocznie się konferencja prasowa wieńcząca posiedzenie ECB – poziom stóp zostanie ogłoszony o 13:45. Na tym wsparciu rozstrzygną się dalsze losy eurodolara. Sama konferencja nie powinna dać już tak silnego impulsu do osłabienia wspólnej waluty i może sprzyjać realizacji zysków (zwłaszcza jeśli wsparcie 1,0460 nie zostanie przełamane). Uważamy, że w Radzie Prezesów wykrystalizował się konsensus, że odpowiednim krokiem będzie mocniejsze cięcie stopy depozytowej i mniej radykalne rozszerzenie programu skupu aktywów. Ważna niewiadoma dotyczy wprowadzenia „dwustopniowej” stopy depozytowej – najpewniej szczegóły w tym zakresie zostaną podane dopiero na konferencji. Luzowanie w antycypowanym przez nas kształcie pozwoli także na wzrosty europejskich indeksów oraz umocnienie złotego i innych walut regionu.

Biorąc pod uwagę jak silnie wyczekiwane było dzisiejsze posiedzenie, rynek nie zwróci uwagi ani na odczyty PMI dla usług z państw strefy euro, ani na dynamikę sprzedaży detalicznej. Z danych publikowanych dziś w USA największą uwagę należy zwrócić na indeks ISM dla usług, a zwłaszcza jego komponent obrazujący zmianę zatrudnienia.

Sporządził: Bartosz Sawicki, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.