Wybór źródła ciepła do domu lub mieszkania jest kluczową decyzją, która wpływa na domowy budżet. Choć możliwości jest wiele, należy brać pod uwagę zmieniającą się dynamicznie sytuację na rynku paliw. Podjęcie decyzji wcale nie będzie proste. Wybuch pandemii, potem wojna na Ukrainie sprawiły, że obecnie zmagamy się nie tylko z kosmicznymi cenami paliw, ale także z problemami z ich dostępnością. Jakie są najbardziej popularne rodzaje ogrzewania wykorzystywane w Polsce?

Jak wynika z danych statystycznych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) węgiel, gaz i prąd to trzy najbardziej popularne źródła ciepła.

Z końcem czerwca 2022 r. upłynął termin na złożenie deklaracji w zakresie wykorzystywanych źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Analiza złożonych do CEEB deklaracji wskazuje, że najbardziej popularnym rodzajem ogrzewania wykorzystywanym w Polsce są ciągle kotły na paliwo stałe, czyli węgiel oraz drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy. Drugie pod względem popularności jest ogrzewanie gazowe: jego udział w całkowitej strukturze źródeł ciepła stanowi 24%. Na trzecim miejscu znalazło się ogrzewanie elektryczne: odpowiednio 12%.

Ogrzewanie domu - TOP 3 najbardziej popularne źródła ciepła i ich koszty - infografika, popularne źródła ciepła.
Ogrzewanie domu – TOP 3 najbardziej popularne źródła ciepła i ich koszty
Według złożonych deklaracji kolejne miejsca zajęły odpowiednio:
 • miejska sieć ciepłownicza – 3%,
 • pompy ciepła – 2%,
 • kolektory słoneczne od ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania – 3%,
 • kocioł olejowy – 1%.

Roczne koszty ogrzewania według danych za III kwartał 2022 r. najwyższe dla oleju opałowego i węgla

Koszty ogrzewania domu czy mieszkania zależą od wybranego źródła ciepła. Ponadto od sprawności systemu centralnego ogrzewania, standardu energetycznego budynku czy jakości dostarczanego paliwa. Ponadto także od powierzchni nieruchomości i liczby osób w gospodarstwie domowym.

Szacunkowe roczne koszty ogrzewania nieruchomości o powierzchni 150 m2 dla 4-osobowej rodziny i dla budynku o standardzie energetycznym WT 2008 (czyli o niewielkiej izolacji termicznej), z uwzględnieniem taryf obowiązujących w III kwartale 2022 r. wyniosą:

 • olej opałowy – 14.320 zł,
 • węgiel – w zależności od średniej sprawności kotła 84% i 64% koszty odpowiednio wyniosą 11.570 zł i 15.130 zł,
 • pellet – 12.210 zł
 • przy użyciu gazowego kotła kondensacyjnego na propan – 11.320 zł,
 • ogrzewanie elektryczne – 9.520 zł,
 • gaz ziemny – 5.710 zł
 • pompa ciepła – koszty w zależności od rodzaju urządzenia kształtują się na poziomie od 2.470 zł do 4.070 zł
Ogrzewanie domu - TOP 3 najbardziej popularne źródła ciepła i ich koszty - koszty ogrzewania domu.
Ogrzewanie domu – TOP 3 najbardziej popularne źródła ciepła i ich koszty

Źródło: Rankomat.pl