Z dniem 1 czerwca br. Polskie Linie Lotnicze LOT wznowią loty pasażerskie. Przez pierwsze dwa tygodnie realizowane będą połączenia w ramach ośmiu krajowych portów lotniczych. Dla bezpieczeństwa i komfortu pasażerów na pokładzie samolotów obowiązywać będzie procedura #BezpiecznyLOT. Procedura powstała w oparciu o rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego i międzynarodowych organizacji branżowych.

Początkowo pasażerowie będą mogli skorzystać z połączeń LOT-u, na trasie:

– Warszawa – Gdańsk – do trzech razy dziennie;
– z Warszawy do: Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry – do dwóch razy dziennie;
– Kraków – Gdańsk – jeden raz dziennie.

Bilety dostępne będą w bardzo korzystnych cenach – w jedną stronę bez bagażu już od 99 PLN. Realizację kolejnych etapów przywracania połączeń rozkładowych Polskie Linie Lotnicze LOT będą komunikowały na bieżąco. Są one bowiem ściśle uzależnione od rekomendacji polskich i europejskich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sanitarne. Ponadto ograniczeń nakładanych przez państwa docelowe.

LOT z procedurą #bezpiecznyLOT wznawia połączenia -
LOT z procedurą #bezpiecznyLOT wznawia połączenia

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wznawianie połączeń zaczynamy bardzo rozważnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pasażerów i załóg pokładowych. W pierwszej kolejności, w oparciu o procedurę #BezpiecznyLOT udostępniamy regularne, bezpośrednie połączenia krajowe. Jednocześnie intensywnie współpracujemy z lotniskami i służbami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne w celu dopracowania procedur bezpieczeństwa dla wznawianych rejsów. Przede wszystkim wypracowania standardu w zakresie materiałów ochronnych czy przygotowania jak największej liczby stanowisk samoobsługowych, zgodnie z zasadą „no contact”. Wszystko po to, aby od 1 czerwca nasi pasażerowie mogli komfortowo i przy zminimalizowanym ryzyku epidemicznym, przemieszczać się po Polsce na pokładach samolotów LOT-u – powiedział Michał Fijoł, Członek Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT ds. Handlowych.

Procedura #BezpiecznyLOT obejmuje zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie samolotu. Ponadto także podczas całej ścieżki, którą pasażer przemierza od chwili dotarcia na lotnisko. Ponadto bieżące informacje dotyczące procedur epidemicznych obowiązujących na lotniskach i na pokładach samolotów LOT-u, dostępne będą na stronie lot.com.

#BezpiecznyLOT w samolocie

Filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate-Air), w które wyposażono samoloty LOT-u usuwają 99,9% bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu. Bezpieczna podróż to regularna dezynfekcja pokładu, schowków ponad siedzeniami oraz luków bagażowych specjalnymi środkami biobójczych. Ponadto załogi pokładowe obsługujące pasażerów podczas lotu będą wyposażone w maseczki i rękawiczki. Wszyscy pasażerowie są zobowiązani, do zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki przez cały czas trwania lotu. W ramach serwisu pokładowego będzie miała zastosowanie zasada „no contact”, ograniczającą bezpośrednie interakcje pasażerów z załogą. Napoje i przekąski serwowane będą w indywidualnych opakowaniach.
W celu zminimalizowania kontaktu oraz usprawnienia wejścia do samolotu, pasażerowie otrzymają możliwość przewozu jednej sztuki bagażu podręcznego. Jego wymiary to 55 cm/40 cm/23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg. Przez jedną sztukę bagażu rozumiemy plecak, torebkę, laptop lub reklamówkę z zakupami.

#BezpiecznyLOT na lotnisku

PLL LOT we współpracy z Zarządem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i dyrekcjami lotnisk krajowych wypracował spójne procedury bezpieczeństwa dla lotów. Planowane zmiany na lotniskach, zgodne z wytycznymi IATA, EASA, KE czy ULC, obejmują m.in. kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących. Ponadto dystans przestrzenny w gate’ach i podczas boardingu, ograniczenie dostępnej infrastruktury. Dostęp do środków antybakteryjnych i płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. Ponadto także obowiązek zakrywania ust i nosa, wprowadzony w Polsce od 16 kwietnia br.
W ramach ograniczania kontaktu pasażerów z obsługą lotniska, LOT pracuje także nad zastąpieniem dotychczasowych procedur mechanizmami samoobsługowymi. M.in. obowiązkową odprawą on-line oraz samodzielnym boardingiem. Do 25 maja LOT przedstawi szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach.

Źródło:lot.com