Rosnąca inflacja, która we wrześniu br przekroczyła 17 proc., pożera domowe budżety seniorów. W ostatnich miesiącach ponad 80 proc. z nich nie wykupiło recepty na leki. Aż 95 proc. przyznaje, że ich domowy budżet jest obciążony wydatkami na lekarstwa. Ich zakup mógłby spowodować, że nie wystarczyłoby im na inne potrzeby, w tym na jedzenie.

Średnia emerytura w Polsce to 2545 zł brutto, ale mimo waloryzacji i dodatkowych świadczeń (np. przysłowiowej trzynastki) wielu seniorom nie wystarcza na podstawowe potrzeby. Najnowsze badanie Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” wykazało, że w ostatnich miesiącach 82 proc. emerytów nie wykupiło recept. To zatrważające, zwłaszcza że mowa niejednokrotnie o poważnych schorzeniach lub chorobach przewlekłych.

Co najbardziej drenuje portfele seniorów?

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i BIK cylicznie publikuje informacje na temat zadłużonych Polaków. Seniorzy nie wypadają w nich najlepiej. Osoby w wieku 60+ są zadłużone na ponad 10 mld zł a ta wartość wciąż rośnie. Co najbardziej drenuje senioralne budżety? Wśród największych wydatków emerytów, już po uregulowaniu podstawowych opłat za media oraz zakupie żywności, wciąż pozostają leki. Ponad 60 proc. emerytów wydaje nie tylko na lekarstwa, ale również preparaty medyczne. Sporą część wydatków zajmują usługi lekarskie i rehabilitacyjne (co piąty senior przeznacza na nie swoje emeryckie środki). Wysoko uplasowała się również benzyna, czy koszty związane z komunikacją miejską. Najmniej pieniędzy zostaje na hobby i pasje.

Kupić leki czy jedzenie? Puste portfele seniorów. -  infografika, wydatki emerytów.
Kupić leki czy jedzenie? Puste portfele seniorów.

Emerytura przyszłości

Emeryci są jedną z grup społecznych, która najmocniej odczuwa szalejącą inflację. Większości seniorów utrzymuje się ze świadczenia emerytalnego od Państwa. Seniorzy nie mają zbyt wielu oszczędności, rzadko dorabiają na emeryturze, jeszcze rzadziej prowadzą własny biznes, który przynosiłby dochody.

Emerytura przyszłości powinna być jak puzzle, a do senioralnego budżetu powinno wpadać kilka strumieni finansowania. Podstawowym „puzzlem” wciąż będą świadczenią państwowe, społeczne (w Polsce z ZUS), po drugie – świadczenie od pracodawcy, zakładowe (świadczenia kapitałowe, PPK, PPE), po trzecie – świadczenia z innych, dobrowolnych źródeł, czyli zabezpieczenie finansowe, o które każdy emeryt będzie musiał zadbać indywidualnie (IKE, IKZE, renta dożywotnia z nieruchomości, lokaty i inwestycje dobrowolne).

Źródło: Fundusz Hipoteczny DOM