Jak prawidłowo rozliczyć PIT? Specjaliści z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przygotowali poradnik, z którego podatnicy dowiedzą się m. in. na podstawie jakich dokumentów rozliczyć PIT. Ponadto z jakich zwolnień, ulg i odliczeń można skorzystać rozliczając podatek. Deklarację podatkową będzie można złożyć już od połowy lutego.

Od 15 lutego do 2 maja br. podatnicy będą składać zeznania podatkowe za 2022 r. Poradniki przygotowany przez KAS pomoże prawidłowo rozliczyć PIT emerytom i rencistom oraz młodym osobom do 26. roku życia. Poradniki uwzględniają nowe zasady wynikające z reformy Niskie Podatki, która zastąpiła nieudane zmiany wprowadzone przez Polski Ład.

Jak prawidłowo rozliczyć PIT – poradniki dla emerytów i rencistów oraz osób do 26. roku życia - kalkulator leży na dokumentach finansowych.
Jak prawidłowo rozliczyć PIT – poradniki dla emerytów i rencistów oraz osób do 26. roku życia

Poradnik dla emerytów i rencistów

Emeryci i renciści znajdą w poradniku informacje na temat rozliczenia, które otrzymują z organu rentowego. Dowiedzą się m. in. jak przygotować rozliczenie PIT na podstawie tych dokumentów i kiedy składane jest oświadczenie PIT-OP. Ponadto, jak rozliczyć PIT, jeśli pobierają emeryturę czy rentę lub pracują albo prowadzą działalność gospodarczą.

Poradnik PIT dla emerytów i rencistów

Poradnik dla młodych

Młodzi podatnicy, do 26. roku życia dowiedzą się m. in. jak rozliczyć PIT, kiedy przysługuje im tzw. ulga dla młodych. Jak rozliczyć podatek, gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Poradniki uwzględniają nowe zasady wynikające z reformy Niskie Podatki, które obowiązują począwszy od rozliczenia za 2022 r. To wyższa kwota wolna (30 tys. zł), wyższy próg podatkowy (120 tys. zł) i niższa, 12 proc. stawka PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej. Ponadto także ulgi, np. PIT-0 dla pracującego seniora, ulga na powrót czy ulga dla rodzin 4+.

Poradnik PIT dla młodych

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Prognozy dla polskiej gospodarki na 2023 r.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) opublikowała prognozy dla polskiej gospodarki na rok 2023. Ubiegły rok zdominowała wysoka inflacja – niestety łagodzona narzędziami proinflacyjnymi, brak inwestycji z KPO, problemy wynikające z Polskiego Ładu oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę – a w konsekwencji zakłócenia w łańcuchach dostaw i kryzys energetyczny. Nadal nierozwiązane pozostają kwestie poprawy w sektorze ochrony zdrowia i zamówień publicznych – gdzie nie wdrożono waloryzacji inflacyjnej.