Czy we wzorcach umów deweloperskich pojawiają się klauzule waloryzujące ceny nieruchomości? Obecne warunki ekonomiczne, a w szczególności wysoka inflacja sprawiają, że przedsiębiorcy podejmują działania mogące negatywnie oddziaływać finansowo na konsumentów. Prezes UOKiK w ramach postępowania wyjaśniającego prowadzi badanie rynku branży – sprawdzonych zostanie blisko 90 przedsiębiorców.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny rozpoczął badanie rynku w zakresie stosowania tzw. klauzul waloryzacyjnych w branży deweloperskiej. W ramach postępowania wyjaśniającego wezwania do przekazania informacji i niezbędnych dokumentów otrzymało 87 przedsiębiorców. Ponadto wobec jednego toczy się już postępowanie wyjaśniające.

Jak podkreśla Prezes UOKiK umowy powinny być sformułowane jednoznacznie i w sposób zrozumiały regulować stosunki pomiędzy stronami. Konsumenci mają prawo wiedzieć, jakie zobowiązanie zaciągają, na jakie konkretne warunki wyrażają zgodę. Uprawnienia dewelopera do zmiany ceny nie mogą prowadzić do nadużycia jego pozycji poprzez niewspółmierne obciążenie konsumentów skutkami zmian warunków ekonomicznych na rynku.

Czy we wzorcach umów deweloperskich pojawiają się klauzule waloryzujące ceny nieruchomości? - blok mieszkalny w mieście.
Czy we wzorcach umów deweloperskich pojawiają się klauzule waloryzujące ceny nieruchomości?

Ceny nieruchomości – konsumenci muszą być czujni

Pomimo, że ustawa deweloperska nie zakazuje posługiwania się klauzulami waloryzacyjnymi, należy bardzo ostrożnie podchodzić do tego typu postanowień w umowach. Zmienność rynku i wahania cen są charakterystyczne dla branży nieruchomości. W obliczu wysokiej inflacji, kosztów materiałów budowlanych i wykonawstwa oraz wiążącymi się z tym możliwymi opóźnieniami, deweloperzy mogą próbować szukać zabezpieczenia przed utratą rentowności inwestycji. Nie powinno to jednak odbywać się kosztem konsumentów, poprzez przerzucanie na nich negatywnych skutków złożonej sytuacji gospodarczej.

Źródło: UOKiK

Przeczytaj także: Co czeka rynek nieruchomości w 2023 roku?

Mijający rok mocno poturbował rynek nieruchomości – 2022 nie był łatwy ani dla deweloperów, ani też dla kredytobiorców. Galopująca inflacja, zawrotne podwyżki stóp procentowych oraz zaostrzenie kryteriów podczas analizy kredytowej sprawiły, że kredyt na mieszkanie stał się w przypadku wielu Polaków nieosiągalnym marzeniem. Jak wyglądają prognozy na rok 2023? Czy rynek nieruchomości odżyje, a zakup mieszkania na kredyt stanie się znowu realny?

Planujesz wziąć kredyt na mieszkanie w Polsce? Sprawdź, jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości. Prognozy na 2023 ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji.