Prognozy AI są optymistyczne! Sztuczna inteligencja może zautomatyzować część miejsc pracy, ale w przypadku pozostałych podnosi komfort i wydajność pracy, stanowiąc wsparcie człowieka. Jednocześnie powstaną nowe zawody – równowaga zostanie więc zachowana.

Specjaliści od e-commerce połknęli bakcyla, odkąd ChatGPT został okrzyknięty przełomowym narzędziem zmieniającym zasady tworzenia treści. 

– Najszybciej sprawdzą się w obsłudze klienta, gdzie systemy konwersacyjne AI pomogą w automatyzacji obsługi, co może znacznie zmniejszyć czas oczekiwania na odpowiedź. AI może również pomóc w tworzeniu i personalizacji reklam oraz dostosowaniu ich do konkretnych potrzeb klientów. Z kolei w edukacji systemy dialogowe oparte o AI będą pomagać w tworzeniu interaktywnych programów nauczania, które będą w stanie dostosować się do poziomu i stylu nauki ucznia. Przyjdzie czas, że AI pomoże w automatyzacji diagnozowania chorób i wsparcia procesów decyzyjnych w medycynie, co może przyspieszyć proces leczenia i poprawić jego wyniki. – mówi dr Tomasz Ludziejewski, Chief Data Scientist (Silver Bullet Solutions).

Prognoza sztucznej inteligencji

Silver Bullet Solutions zapytało wybranych, branżowych dziennikarzy o ich zdanie na temat zastosowania sztucznej inteligencji w rozwiązaniach biznesowych. Na pytanie o zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie 81,3% osób odpowiedziało, że podnosi ona komfort i wydajność pracy, 12,5% respondentów uznało, że zastosowanie AI stanowi rosnące zagrożenie, 6,3% ankietowanych, że jest bez znaczenia, ponieważ i tak ostatecznie decyduje człowiek. 

Na pytanie o wpływ AI na rynek pracy w przyszłości 93,8% respondentów wskazało, że sztuczna inteligencja wyeliminuje człowieka jako pracownika w niektórych branżach, ale nie będzie to miało znaczenia, bo pojawią się wówczas inne zawody dla ludzi. 

Wśród odpowiedzi udzielonych na pytanie o to, w których branżach rozwiązania podobne do czatu GPT znajdą zastosowanie najczęściej pojawiały się takie jak: copywriting, marketing, dziennikarstwo, IT, obsługa klienta, prawo, księgowość, medycyna, ubezpieczenia, PR, programowanie, zarządzanie, prognozowanie, doradztwo rynkowe i biznesowe, reklama, obsługa klienta online, ale też do tworzenia słabej jakości tekstów, prasówek i grafik.

Za sterami AI

Póki co, wszyscy słusznie zakładamy, że wyniki pracy AI będą sprawdzane i weryfikowane przez ludzi. Może jednak nie doceniamy własnego lenistwa? W końcu tryb autonomiczny w samochodach Tesla zgodnie z opisem producenta wymaga stałego nadzoru kierowcy. Ale przecież prasa donosiła o pasażerach oglądających firmy na tylnym siedzeniu Tesli jadącej w trybie autonomicznym. Pewnie więc szybciej niż później będziemy wypuszczać produkty AI bez kontroli. Na całe szczęście, póki co nie w kluczowych obszarach naszego życia. Ale oprócz niewątpliwie czekających nas wpadek, AI raczej uprości nam życie – mówi Krzysztof Choroszko z Silver Bullet Solutions.

Źródło: Silver Bullet Solutions