Wiele firm wdraża już rozwiązania oparte na AI, ale jak do tej pory największe sukcesy w wykorzystaniu sztucznej inteligencji ma branża medyczna. Medtechy są największymi beneficjentami technologicznej rewolucji.

Podczas spotkania dotyczącego inteligentnych algorytmów dla ekonomii cyfrowej 23 maja w Warszawie Sam Altaman, CEO OpenAI, zapytany o to, jak AI w najbliższej przyszłości zmieni świat, wskazał na duży wpływ sztucznej inteligencji na ochronę zdrowia. Choć zastosowanie technologii jest bardzo szerokie i nadal stoimy u progu ich wdrożeń, to już teraz widać jej istotny wpływ na niektóre obszary medycyny.

Przewiduje się, że sztuczna inteligencja będzie rozwijać się szybciej w opiece zdrowotnej niż jakakolwiek inna branża, ze złożoną roczną stopą wzrostu na poziomie 85% do 2027 r.

Analiza badań i diagnostyka 

Rośnie zainteresowanie sztuczną inteligencją, która może pomóc radiologom, gastroenterologom i innym specjalizacjom w lepszej diagnozie i wczesnym wykrywaniu chorób. Jedną z pierwszych firm, które wdrożyły AI do swoich oprogramowań jest Medtronic. Spółka wykorzystuje analizę badań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w celu wykrywania polipów, które mogą prowadzić do raka jelita grubego. Ulepszenia oparte na sztucznej inteligencji pomagają też lekarzom zachować koncentrację i zaznaczają zapalne obszary, które mogą wymagać dodatkowej kontroli podczas procedury obrazowania diagnostycznego.

Kilka tygodni temu medtech Viz.ai uzyskał zezwolenie od FDA na wykorzystanie algorytmu opartego na sztuczną inteligencję, przeznaczonego do wykrywania pacjentów z podejrzeniem tętniaka aorty brzusznej (AAA). Technologia automatycznie analizuje skany angiografii tomografii komputerowej (CTA) pod kątem podejrzenia AAA. Po analizie i zdiagnozowaniu podejrzenia tętniaka informuje lekarza przez urządzenie mobilne.

Wczesna diagnoza jest kluczem do szybkiego wyleczenia, dlatego ten obszar szczególnie wykorzystuje możliwości AI.

Sztuczna inteligencja wspiera zdrowie psychiczne

Zidentyfikowanie najbardziej obiecujących substancji czynnych to niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli mają wspierać leczenie chorób psychicznych czy chorób układu neurologicznego. Postęp w obszarze sztucznej inteligencji znacznie przyspieszył i zoptymalizował ten proces i potencjał wykorzystania psychodelików.

Brytyjska firma biotechnologiczna Discovery April19 zaprojektowała platformę sztucznej inteligencji Enveric PsyAI. Ich technologia głębokiego uczenia przeszukuje miliony cząsteczek w celu określenia związków, które mogą skutecznie leczyć depresję lekooporną, lęki, uzależnienia i przewlekły ból.

Wykorzystanie technologii opartych na AI da ogromne możliwości pacjentom, jak i przykuwa uwagę inwestorów tej branży, którzy dostrzegają jeszcze większy potencjał rozwoju. Według danych do 2029 roku firmy wykorzystujące medyczne zastosowanie psychodelików osiągną wycenę 12 mld USD – dodaje Aleksandra Maciejewicz, rzeczniczka patentowa i założycielka ONDARE legal/business hub.

Firmy z tej branży widzą wiele możliwości w leczeniu, chociażby pacjentów mierzących się z zaburzeniami wywołanymi chorobą nowotworową i tych, cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD).

Monitorowanie stanu zdrowia

W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć firmę zajmującą się cyfrowym monitorowaniem zdrowia, która nie mówi o włączeniu sztucznej inteligencji do swojej oferty. AI daje możliwość zainstalowania bardziej dyskretnego układy czujników, komfortowego dla pacjenta i niezwykle efektywnego dla lekarza prowadzącego. W rezultacie lekarze mogą uzyskać stały wgląd w monitoring zdrowia pacjenta, a co za tym idzie szybko reagować w razie kryzysów.

Medtech Sensydia stworzył zasilany sztuczną inteligencją system pomiaru parametrów serca (CPS) wykorzystujący ultraczułe biosensory do szybkiego, nieinwazyjnego pomiaru wielu wskaźników kardiologicznych. Firma Biofourmis dysponuje oprogramowaniem opartym na sztucznej inteligencji do gromadzenia i analizowania danych pacjentów w czasie rzeczywistym w celu identyfikacji zmian wymagających interwencji. Spółka ta nawiązała też współpracę z japońskim gigantem farmaceutycznym, aby obiektywnie zmierzyć ból u kobiet z endometriozą.

Monitoring stanu zdrowia jest kolejnym obszarem w medycynie, który z ogromnym sukcesem wykorzystuje AI.

Źródło: Marta Zalewska