Sztuczna inteligencja w studenckim planie zajęć. Zajęcia z AI, to efekt współpracy Microsoft z uczelnią oraz partnerami: EY, Lingaro, Semantive, PKO Bank Polski, 3Soft, którzy wspólnie realizują program Future Ready. Prawie 100 godzin wypełnionych wiedzą na temat sztucznej inteligencji to efekt zimowego semestru na Politechnice Warszawskiej. W zajęciach Wprowadzenie do aplikacji i rozwiązań opartych o Sztuczną Inteligencję i Microsoft Azure oraz Aplikacje i rozwiązania oparte o Sztuczną Inteligencję na Microsoft Azure uczestniczyło 98 studentów.

Przedmioty były realizowane na studiach pierwszego i drugiego stopnia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. W ramach zajęć studenci stworzyli 27 grupowych projektów z obszaru Sztucznej Inteligencji bazującej na Microsoft Azure. W trakcie 15 godzin laboratoriów, 45 godzin projektowych oraz 30 godzin wykładów studenci studiów inżynierskich i magisterskich zdobyli wiedzę z zakresu Sztucznej Inteligencji. Spotykali się z 6 ekspertami z Microsoft oraz 12 specjalistami z firm partnerskich, którzy podzielili się umiejętnościami i doświadczeniem.

Sztuczna inteligencja w studenckim planie zajęć - kobieta siedzi na ławce i pisze na klawiaturze laptopa.
Sztuczna inteligencja w studenckim planie zajęć

Microsoft Azure – krok do przyszłości

Przede wszystkim studenci podczas tych zajęć poznawali teoretyczną wiedzę na temat Sztucznej Inteligencji. Ponadto natychmiast przekładali ją na praktykę. Dzięki temu każdy z nich niemal natychmiast mógł pozyskiwaną wiedzę wykorzystywać. Co z pewnością przyczynia się nie tylko do lepszego zrozumienia i przyswojenia tematu. Ponadto także do wyobrażenia sobie, jak poznawane rozwiązania wykorzystać do wielu różnych celów.

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Musimy przygotować się do wyzwań, których spodziewamy się przyszłości. Uwzględniając przy tym zarówno rozwój technologii, jak i potrzeby rynku pracy. Ponadto przewidywać przyszłe trendy i możliwości, jakie przyniosą nam nowe technologie. To wymagająca perspektywa, w którą takie obszary, jak Sztuczna Inteligencja czy platforma Microsoft Azure, doskonale się wpisują. Stanowią one bowiem przyszłość rozwiązań technologicznych, które już są lub dopiero będą miały zastosowanie w wielu obszarach naszego życia.

Swoimi umiejętnościami i doświadczeniem podczas zajęć ze studentami podzielili się Partnerzy Microsoft: EY, Lingaro, Semantive, PKO Bank Polski oraz 3Soft. Eksperci najbardziej doceniali zróżnicowane podejście studentów do zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją oraz ich zaangażowanie w projekt.

Studenci gotowi na wyzwania przyszłości

Microsoft chce umożliwiać start w innowacyjnych projektach młodym ludziom, którzy dopiero rozpoczynają karierę. Projekt „Future Ready” to jedna z inicjatyw, która pomaga Lingaro realizować ten plan. Merytoryczna współpraca ze studentami umożliwiła też lepsze poznanie ich potrzeb związanych z rozwojem i karierą zawodową. Celem programu Future Ready jest dotarcie do wszystkich tych, którzy pracują lub chcą pracować w zawodach cyfrowych bazujących na współczesnych technologiach. Program jest jednym z elementów podjętej przez Microsoft inicjatywy zwiększenia kompetencji 150 tys. Polaków w ramach budowy Polskiej Doliny Cyfrowej.

Źródło: Microsoft