Rekrutacja pracowników – współczesne źródła pozyskiwania kandydatów. Rekruterzy dysponują obecnie szerokim wachlarzem źródeł pozyskiwania kandydatów. Oto 9 najważniejszych narzędzi, które skutecznie pomogą Ci dotrzeć do potencjalnych pracowników.

Ogłoszenia na portalach

Spośród wszystkich źródeł pozyskiwania kandydatów, ogłoszenia rekrutacyjne publikowane na portalach internetowych cieszą się obecnie największą popularnością. Obecnie wiele firm korzysta z tego rozwiązania podczas rekrutacji pracowników. Witryny, które umożliwiają dodawanie ogłoszeń, charakteryzują się dużymi zasięgami. W związku z tym łatwiej jest dotrzeć do szerokiej puli kandydatów, co przekłada się na liczbę pozyskiwanych CV. Przykładem może być portal z ogłoszeniami GoWork.pl.

Rekrutacja pracowników – źródła pozyskiwania kandydatów - trzy kobiety siedzą przy biurku w pracy i rozmawiają
Rekrutacja pracowników – źródła pozyskiwania kandydatów

Media społecznościowe

Podczas rekrutacji pracowników, coraz więcej firm korzysta z możliwości oferowanych przez media społecznościowe. To źródło pozyskiwania kandydatów umożliwia stosunkowo łatwe dotarcie do przedstawicieli najmłodszych pokoleń. Dzieje się tak, dlatego że dla tych osób jest to naturalne środowisko, w którym poruszają się na co dzień.

Do dyspozycji rekruterów pozostają:

  • Grupy branżowe, hobbystyczne lub dedykowane ogłoszeniom rekrutacyjnym
  • Sponsorowane kampanie rekrutacyjne
  • Publikowanie ofert pracy bezpośrednio na profilu firmy lub ogłoszeń rekrutacyjnych w ramach postów

Program poleceń pracowniczych

Programy poleceń pracowniczych uważane są przez pracodawców za jedno z najbardziej skutecznych metod pozyskiwania utalentowanych pracowników. To rekrutacja pracowników pozwala docierać do mniejszej liczby osób, za to zazwyczaj są one lepiej dopasowane pod względem oczekiwań zdefiniowanych przez pracodawcę przed przystąpieniem do rekrutacji pracowników.

Targi pracy

Targi pracy są skutecznym źródłem pozyskiwania kandydatów, którzy są jeszcze w trakcie nauki lub dopiero ukończyły studia. Najczęściej organizowane są z myślą o absolwentach szkół wyższych. Cieszą się szczególnym zainteresowaniem ze strony pracodawców poszukujących specjalistów IT, których wciąż brakuje na rynku.

Współpraca z biurami karier

Wiele uczelni w ramach swojej działalności edukacyjnej prowadzi także programy ułatwiające studentom wejście na rynek pracy. Zajmują się organizacją staży, pomagają stworzyć CV, podpowiadają jak napisać list motywacyjny, a także pośredniczą pomiędzy firmami prowadzącymi rekrutację pracowników. Współpraca z biurami karier umożliwia pozyskiwanie kandydatów na staże oraz stanowiska asystenckie czy juniorskie. Pamiętaj jednak, że część studentów może należeć także do grupy wysoko wykwalifikowanych specjalistów – zazwyczaj większość z nich uczy się w trybie niestacjonarnym.

Agencje rekrutacyjne

To źródło pozyskiwania kandydatów sprawdza się przede wszystkim w przypadku firm, które nie zatrudniają na stałe specjalistów ds. rekrutacji lub nie mają własnego działu HR. Podejmując współpracę z agencją, większość zadań związanych z rekrutacją pracowników leży po stronie rekruterów zewnętrznych.

Zakładka kariera

Każdy pracodawca (nie tylko aktualnie prowadzący rekrutację pracowników) powinien zadbać o publikację ciekawej i angażującej zakładki kariera na swojej stronie internetowej. Oprócz osób zainteresowanych współpracą z Twoją firmą, masz szansę pozyskać także kandydatów pasywnych, którzy „tylko się rozglądają”.

Networking

Zapewne nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że dobre kontakty biznesowe są na wagę złota. Mogą się one przydać także w przypadku planowania rekrutacji pracowników. Zanim zaczniesz szukać na zewnątrz, warto się dowiedzieć, czy ktoś z Twojej sieci kontaktów zna zaufanego pracownika, który akurat szuka pracy, a jednocześnie profil jego kompetencji pokrywa się w zadowalającym stopniu z potrzebami Twojej firmy.

Direct search

… Czyli rekrutacja pracowników bezpośrednia. To źródło pozyskiwania kandydatów najlepiej sprawdza się w przypadku zapotrzebowania na specjalistów wyższego szczebla o specyficznym profilu kompetencyjnym. Po sporządzeniu dokładnej listy oczekiwań przychodzi etap poszukiwania idealnego kandydata oraz bezpośredniego kontaktu z wytypowanymi osobami. Często konieczne będzie złożenie oferty na tyle konkurencyjnej, by zmiana pracy była dla tej osoby opłacalna – tacy pracownicy rzadko miewają przerwy w zatrudnieniu i najprawdopodobniej będziesz musiał prowadzić negocjacje z osobami aktualnie zatrudnionymi.

Źródło: gowork.pl