Słoneczne wakacje w cieniu inflacji. Jak Polacy spędzą lato? Ponad 70% rodaków ma już pomysł na letni urlop. W domu zostanie 11% ankietowanych, a 17% nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Niepokoją nas jednak szybko rosnące ceny, które wpływają na to, jak spędzimy lato – wynika z raportu „Lato 2022. Plany wakacyjne Polaków”. Jak i gdzie Polacy będą wypoczywać w tym roku?
Kierunek Bałtyk
Przede wszystkim ulubioną letnią destynacją Polaków niezmiennie pozostaje Bałtyk. Na wakacje w Polsce wybiera blisko połowa badanych, a w tej grupie aż 44% deklaruje, że jedzie nad polskie morze. 30% ankietowanych stawia na wypoczynek za granicą, a co piąta osoba zamierza letni urlop spędzić zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
Po dwóch latach pandemii Polacy mają olbrzymi apetyt na letnie wyjazdy i zamierzają tłumnie ruszyć na wakacje. Mimo to odsetek osób, które w przededniu lata mają zaplanowany urlop jest niższy niż przed wybuchem epidemii COVID-19. Z raportu wynika, że część ankietowanych odczuwa niepewność, która opóźnia podjęcie decyzji o letnim wyjeździe. Z czego ona wynika? W raporcie 38% ankietowanych wskazało na inflację i szybko rosnące ceny. Ponad 17% odczuwa niepewność związaną z wojną na Ukrainie. 14% zaś obawia się restrykcji w podróżowaniu związanych z COVID-19. Te czynniki mają bezpośrednie przełożenie na ich wakacyjne plany. Co czwarty ankietowany przyznaje, że szuka tańszej opcji na spędzenie tegorocznego urlopu, a 20% zrezygnowało z wyjazdu za granicę i wakacje zamierza spędzić nad Wisłą.
Bezpieczny wypoczynek w wakacje
71% Polaków ma już pomysł na letni wypoczynek – wynika z raportu „Lato 2022. Wakacyjne plany Polaków”Polacy obawiają się także zepsutego urlopu z powodu niespodziewanej choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Ochroną przed tego rodzaju zdarzeniami jest ubezpieczenie turystyczne. Z raportu wynika, że zakup polisy podróżnej deklaruje 54% ankietowanych, spędzających wakacje poza granicami Polski. To o 12 punktów procentowych więcej niż w badaniu, które zostało przeprowadzone na zlecenie Europa Ubezpieczenie pięć lat temu. Wówczas zakup ubezpieczenie turystycznego zadeklarowało 42% osób.
Przede wszystkim coraz bardziej świadomie podchodzimy do zakupu ochrony ubezpieczeniowej na czas pobytu za granicą. Niespodziewany wypadek czy choroba może przydarzyć się każdemu. Dobra polisa turystyczna to gwarancja pomocy na miejscu zdarzenia oraz pokrycia kosztów związanych z leczeniem czy powrotem do Polski. Respondenci dostrzegają korzyści płynąc z ubezpieczenia turystycznego. 30% z nich twierdzi, że posiadanie takiej polisy daje im poczucie bezpieczeństwa i „spokojną głowę”. Blisko 17% podkreśla, że w przypadku choroby lub wypadku dzięki polisie może liczyć na bezpłatny dostęp do fachowej opieki medycznej. Polacy najczęściej kupują ubezpieczenie turystyczne u agenta, w biurze podróży i w internecie – wynika z raportu „Lato 2022. Plany wakacyjne Polaków”.
Źródło: Europa Ubezpieczenia