– Musimy wspólnie robić wszystko, by ponownie przekierować Europę na ścieżkę wzrostu. Nie potrzebujemy nostalgicznych porównań do lat 90., ale koncentracji na głównym wyzwaniu, przed jakim dziś stoimy – reformowaniu Europy. Tylko dzięki temu możemy doprowadzić do wzrostu gospodarczego i powstania nowych miejsc pracy na kontynencie. Musimy przekształcić dialog społeczny w partnerstwo na rzecz reform – powiedział Markus Beyrer, dyrektor generalny BUSINESSEUROPE, największej organizacji pracodawców w UE, do której należy Konfederacja Lewiatan.

To komentarz po spotkaniu europejskich partnerów społecznych z wiceprezydentem Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem i komisarz Marianne Thyssen odpowiedzialnej za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników o potrzebie odnowienia europejskiego dialogu społecznego.

– Środowiska biznesowe w Brukseli głośno mówią o tym, że dziś Europa jest na rozdrożu. Kolejne pięć lat zadecyduje o naszej gospodarczej i politycznej roli w świecie. Dlatego nie ma czasu na zwlekanie z odważnymi reformami, a tych nie da się przeprowadzić bez współpracy władz UE z partnerami społecznymi. Cieszę się, że komisarz Bieńkowska na spotkaniu z Konfederacją Lewiatan i BUSINESSEUROPE  6 listopada zadeklarowała, że stały kontakt z przedstawicielami firm uważa za kluczowy w swej pracy – mówi dr Anna Kwiatkiewicz, dyrektor Biura Lewiatana w Brukseli.

Konfederacja Lewiatan