Wyprawka szkolna wypłacana jest juz od jakiegoś czasu. Uregulowanie prawa do świadczenia „Dobry start” w ustawie zapewni stabilizację tego świadczenia i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania. – Rodzice nie będą musieli martwić się o to, czy w kolejnym roku otrzymają wsparcie na swoje uczące się dzieci. Przygotowaliśmy projekt ustawy gwarantującej coroczną wypłatę świadczenia „Dobry start” – mówi minister Marlena Maląg.

Wyprawka szkolna czyli "Dobry start" już na stałe.- zdjęcie rodziny
Wyprawka szkolna czyli „Dobry start” już na stałe.

„Dobry start” to obok programu „Rodzina 500+” jeden z elementów kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej rządu. Główny cel stanowi tutaj wyrównywanie szans wśród uczniów. Dlatego wsparciem z programu objęte są rodziny z dziećmi w wieku szkolnym na utrzymaniu – bez względu na dochód. To jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł.

W 2019 r. wsparciem z programu „Dobry start” objętych było 4,5 mln uczniów. Na realizację programu zaś, wraz z kosztami obsługi, wydano niemal 1,4 mld zł. Od 2018 r., czyli uruchomienia programu, jest to łącznie 2,8 mld zł.

https://biznestuba.pl/biznes-na-zywo/bio-biznes/media-spolecznosciowe-a-dieta-moga-miec-pozytywny-wplyw/

– Program „Dobry start” jest obecnie realizowany na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów. Świadczenie to jest ważnym elementem polityki prorodzinnej, dlatego chcemy uregulować sprawy z nim związane ustawą. Przygotowaliśmy taki projekt. Rodzice nie będą musieli martwić się o to, czy w kolejnym roku otrzymają wsparcie na swoje uczące się dzieci. Mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wyprawka szkolna – co się zmieni?

300 zł na każde uczące się dziecko niezależnie od dochodów. Zmienią się natomiast terminy składania wniosków. Projekt ustawy zakłada, że od 2021 r. wnioski można będzie składać drogą elektroniczną od 1 lutego. Drogą tradycyjną zaś – od 1 kwietnia.

– Stanowi to ujednolicenie z terminami składania wniosków o świadczenie wychowawcze – tłumaczy minister Marlena Maląg.

https://biznestuba.pl/featured/rzecznik-finansowy-bierze-sie-za-wygorowane-oplaty-bankowe/

Bez zmian pozostanie data końcowa okresu przyjmowania wniosków, czyli 30 listopada.

Nowe przepisy mają dodatkowo usprawnić procedury przyznawania i realizacji świadczenia „Dobry start” w przypadku zmiany miejsca zamieszkania osób zainteresowanych.