Tarcza Antykryzysowa działa, według stanu na 14 kwietnia na godz. 7:00 zarejstrowano 639 391 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez nią rozwiązań, z czego:

  • 459 249 – dot. zwolnienia ze składek do ZUS za marzec – maj 2020 r.
  • 97 065 – dot. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą; 
  • 8 434 – dot. dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy;
  • 58 408 – dot. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców; 
  • 9 048 – dot. świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych;
  • 7 187 – dot. odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.
Tarcza Antykryzysowa - wpłynęło już 639,4 tys. wniosków- mężczyzna siedzi przy stole i podpisuje dokumenty
Tarcza Antykryzysowa – wpłynęło już 639,4 tys. wniosków

Przede wszystkim dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w Tarczy Antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw. Potwierdzają to również badania PIE. W skrócie wynika z nich, że ponad połowa ankietowanych (56%) przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu. Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.). Tymczasem liczba złożonych wniosków o postojowe już przekroczyła 50 tys.

Tarcza antykryzysowa koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw. Przyjęliśmy w niej rozwiązania, które są najbardziej potrzebne dla utrzymania potencjału polskiej gospodarki na etapie walki z konsekwencjami pandemii. Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60% do nawet 75%. W związku z tym jest to bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji.

Podsumowując jesteśmy w ciągłym w kontakcie z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców, poszczególnych firm. Zgłaszane propozycje uzupełnień i modyfikacji są analizowane i konsultowane. Rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

Źródło:gov.pl