Wczorajszy dzień przyniósł osłabienie polskiej waluty w relacji do euro i dolara. Złoty, podobnie jak główne waluty zyskiwał z kolei w parze z funtem, który musiał oddać część zysków po zeszłotygodniowym umocnieniu.

W kontekście informacji z naszego kraju warto zwrócić uwagę na opublikowane wczoraj dane z rynku pracy. Zgodnie z szacunkami, dynamika płac w sektorze korporacyjnym przewyższyła oczekiwania i wzrosła w sierpniu o 6,6% w ujęciu rocznym. Tempo wzrostu zarobków było najwyższe od ponad 5 lat, ostatni raz tak dobry wynik zanotowano w styczniu 2012 r. Zatrudnienie rosło o 4,6% w porównaniu z ubiegłym rokiem, tempo było zgodne z oczekiwaniami konsensusu.

W dniu dzisiejszym poznamy kolejne dane z polskiej gospodarki, z których najistotniejszymi będą odczyty krajowej produkcji przemysłowej oraz – przede wszystkim – sprzedaży detalicznej. Konsensus zakłada, że odczyty będą zbliżone do tych z ostatniego miesiąca.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,27 – 4,29. Wczorajsze, zaktualizowane dane dotyczące inflacji ze strefy euro pokazały odczyty zgodne ze wstępnymi szacunkami. Dzisiejsza publikacja indeksu ZEW opisującego nastrój ekonomiczny  w największej europejskiej gospodarce pokazuje utrzymanie się optymizmu, indeks dla Niemiec we wrześniu wzrósł z poziomu 10 do 17. Ekonomiści spodziewali się, że skala wzrostu sięgnie zaledwie 2,5 punktów. Indeks bieżących warunków gospodarczych również pozytywnie zaskoczył, z kolei wskaźnik ZEW dla krajów strefy euro był minimalnie niższy od oczekiwań, jednak urósł w porównaniu z poprzednim miesiącem.

GBP

Kurs GBP/PLN  w poniedziałek osłabił się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,83 – 4,87. Brytyjska waluta traciła na przestrzeni całego dnia, osłabiając się zwłaszcza w następstwie wypowiedzi prezesa Banku Anglii. Mark Carney tak naprawdę nie poinformował o niczym nowym, zwracając uwagę na możliwą potrzebę podwyżek stóp procentowych w kontekście – związanej z Brexitem – wyższej inflacji. Oczekiwania względem działań banku centralnego są już jednak w pewnym stopniu zawarte w cenie brytyjskiej waluty, rynek szacuje prawdopodobieństwo, że do podwyżki stóp dojdzie już w listopadzie na około 65%.

USD

Kurs USD/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,3%, wahając się w widełkach 3,57 – 3,60.  Wczorajszy dzień był jednym ze spokojniejszych dla kursu EUR/USD. Na zmiany wyceny dolara specjalnie nie wpłynęło ani przemówienie Donalda Trumpa, ani drugorzędne dane gospodarcze. W dniu dzisiejszym poznamy serię danych z amerykańskiego rynku nieruchomości w sierpniu, m.in. zezwolenia na budowę oraz liczbę rozpoczętych projektów konstrukcji domów. Późnym popołudniem przemawiać będzie również Donald Trump.

 

 

Autor: Roman Ziruk, analityk Ebury