Wypożyczalnia Choinek Volvo rusza już 17 grudnia! Choć święta w tym roku będą różnić się od tych z lat poprzednich, Wypożyczalnia Choinek Volvo działa tak samo. W dniach 17-19 grudnia w autoryzowanych salonach Volvo na chętnych do spędzenia eko-świąt czekać będzie 1300 drzewek. Zwrócone po świętach choinki zostaną z powrotem zasadzone. Ponadto marka Volvo zobowiązała się do ufundowania 10 drzewek za każde wypożyczone. W ciągu czterech lat trwania akcji z Wypożyczalni do domów powędrowało 2 tysiące choinek, a ponad 20 tysięcy zostało zasadzonych!

To już czwarty rok, w którym firma Volvo Car Poland zachęca do zwrócenia uwagi na środowisko naturalne. Poprzednie edycje akcji cieszyły się ogromną popularnością, a choinki zniknęły z salonów Volvo w mgnieniu oka.

Wypożyczalnia Choinek Volvo rusza już 17 grudnia!- gałęzie choinki.
Wypożyczalnia Choinek Volvo rusza już 17 grudnia!

W tym roku polski oddział marki Volvo znów zwiększył pulę drzewek. Aż 1 300 choinek będzie czekało do odbioru przed salonami w dniach 17-19 grudnia. Co najważniejsze, Volvo podtrzymuje swoją tradycję odtwarzania zniszczonych lasów i za każde wypożyczone drzewko, zobowiązuje się zasadzić 10 kolejnych. W zeszłym roku były to okolice Doliny Chochołowskiej – miejsce, które ucierpiało wskutek zniszczeń dokonanych przez wiatr halny. W 2018 roku na terenie prywatnym w Nadleśnictwie Cewice powstał las, obok terenów zniszczonych podczas huraganu stulecia.

Sztuczna czy prawdziwa? Czyli tło powstania projektu

Każdego roku po świętach na wysypiska śmieci trafia kilka milionów choinek, podczas gdy ich igły, w porównaniu do liści rozkładają się znacznie dłużej. Kiedy gniją, wytwarzają metan, który jest 25 razy silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla. Według Carbon Trust, ślad węglowy ściętej choinki o długości 180 cm odpowiada 16 kg CO2. Daje to 100 000 ton gazów cieplarnianych z 7 milionów drzew! A jeśli mamy w domu sztuczną choinkę? Aby zmniejszyć jej negatywny wpływ na środowisko należałoby użyć jej ponownie przez co najmniej dziesięć świąt. Około dwóch trzecich śladu węglowego przeciętnej sztucznej choinki pochodzi z plastiku (głównie folii PVC), z którego jest wykonana. Ponadto około jednej czwartej z emisji gazów wytwarzanych podczas jej produkcji.

Jak to działa? Wypożycz i zwróć naturze!

Firma Volvo uważa, że wypożyczanie żywego drzewka jest znacznie bardziej ekologiczne. Z większości salonów Autoryzowanych Dealerów Volvo na terenie całej Polski można odebrać żywe, ukorzenione drzewko w doniczce. Jedynym warunkiem jest pozostawienie opłaty za wypożyczenie w wysokości 75 zł. Co stanowi zobowiązanie do dbania o drzewko i zwrócenia go do ponownego zasadzenia
w szkółce. Nie trzeba być klientem ani użytkownikiem Volvo. Choinki będzie można wypożyczyć w dniach 17-19 grudnia lub do wyczerpania ich zapasu. Natomiast zwrotu należy dokonać najpóźniej do 8 stycznia 2021 roku do salonu Volvo, z którego odbierało się choinkę.

Odpowiedzialne zobowiązania Volvo

Akcja cieszy się powodzeniem i kolejne osoby zaczynają myśleć o wypożyczeniu choinki, a nie o jej ścinaniu. 1300 drzew w donicach i kolejnych kilkanaście tysięcy zasadzonych to wkład w to, by mniej obciążać naturę. Akcja doskonale wpisuje się wartości ważne dla marki takie, jak ochrona środowiska i zmniejszanie emisji CO2.

Salony Volvo są dobrze przygotowane do pracy w warunkach pandemii. Przy wejściu do każdego salonu dostępne są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Wstęp do salonu możliwy jest wyłącznie w maseczce zasłaniającej usta i nos. W maseczki są także wyposażeni pracownicy sieci dealerskiej Volvo Car Poland.

Wypożyczalnia Choinek Volvo – partnerzy

W tym roku po raz kolejny patronami akcji Wypożyczalnia Choinek Volvo jest organizacja ekologiczna Klub Gaja oraz Ambasada Szwecji. Volvo Car Poland jako firma odpowiedzialna społecznie angażuje się we współpracę z partnerami, aby połączyć siły w edukacji na temat ochrony środowiska naturalnego. Ambasada Szwecji jako kraju, z którego pochodzi marka Volvo, wspiera akcję ze względu na jej proekologiczny charakter. Wpisuje się on w filozofię zrównoważonego rozwoju bliską krajom skandynawskim. Klub Gaja, jedna z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce, dołączyła do akcji po raz drugi.

Źródło: Volvo