Mijający właśnie rok 2020 jest najlepszym potwierdzeniem tezy, że jedyną pewną rzeczą w naszym życiu jest zmiana. John C. Maxwell autor bestsellerów z listy „New York Timesa” wprowadza czytelników w świat przywództwa. Zaczyna od odpowiedzi na pytanie: Dlaczego liderowi potrzebna jest przemiana? I wcale nie wskazuje globalnej pandemii, jako powodu tej przemiany. Jego książka jest o wiele bardziej uniwersalna. „Nie możesz być taki sam, nie możesz tak samo myśleć i działać, jeśli liczysz na sukces w świecie, który nie pozostaje taki sam” pisze Maxwell już w pierwszym rozdziale. Książkę swoją adresuje do liderów, by obudzić ich świadomość, jak ważna jest umiejętność przystosowania się i zmiany. Zachęca i inspiruje do przemiany. To proces, który często wiąże się z poczuciem dyskomfortu czy nawet koniecznością zaprzeczania wcześniejszym decyzjom. Ale teraz jest konieczny, by nadążyć za ewolucją świata.

Jeśli chcesz być skuteczny, musisz się zmieniać

Autor konsekwentnie prowadzi swoją opowieść o przemianie i rozwoju, tłumaczy zależności i przedstawia proces przywództwa w zmianie w wielu wymiarach. Dużą uwagę przywiązuje do samorozwoju, dyscypliny i automotywacji, podpowiada konkretne techniki i scenariusze postępowania. Nie stawia warunków i wymagań, a jedynie zachęca by z refleksją patrzeć w przyszłość, bo to w niej wydarzą się zmiany, do których będą musieli się dostosować liderzy. Dla Maxwella ważna jest kreatywność, ale także pokora, odwaga do podejmowania i zmiany decyzji, a także rozwijanie różnorodności w zespołach.

11 etapów metamorfozy przywództwa

Przemiana zachodzi w czytelniku z każdym kolejnym rozdziałem, gdy uświadamia sobie ile kroków z 11 opisanych przez Maxwella już zrobił. I oczywiście, świadomość tych, które są wciąż przed nim. Leader Shift to opowieść o przemianie w rozwoju osobistym, komunikacji, relacji. To maraton, zbudowany z etapów, którymi powinni podążać liderzy zorientowani na sukces. Lektura obowiązkowa, gdy w perspektywie przed nami kolejne zmiany w otaczającym nas świecie. Lektura inspirująca, gdy jest w nas wzrastająca świadomość atutów przemiany naszego przywództwa.

Leader Shift – Przemiana Przywództwa czyli 11 kroków, które musi przejść każdy lider, Autor: John C.Maxwell, Wydawnictwo: MT Biznes, 2020, do kupienia na stronie http://www.mtbiznes.pl/b2689-leadershift-przemiana-przywodztwa.htm