Wymagania i kryteria wyboru idealnego mieszkania przez potencjalnych klientów w ostatnich latach przeszły metamorfozę. Kompaktowe lokale kupowane kilka lat temu w centrach miast stały się za ciasne na aktualne potrzeby młodych, świadomych ludzi. Dziś nabywcy szukają lokali spełniających nie tylko funkcję mieszkalną, ale także domowego biura. Położonych w zielonej okolicy, koniecznie z dobrze skomunikowanym dojazdem do centrum miasta.

Od lat lokalizacja jest jednym z głównych czynników decydującym o wyborze danego mieszkania. Rozglądając się za własnym „M”, warto dokładnie sprawdzić okolicę, w jakiej się ono znajduje. Zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dobrze jest także dowiedzieć się, gdzie położone są najbliższe przystanki komunikacji miejskiej. Ponadto określić, jaki czas dojazdu dzieli nas od pożądanych celów podróży.

Komunikacja zbiorowa niezmiennie popularnym środkiem transportu

Mimo rosnącej liczby samochodów na polskich drogach, autobusy, tramwaje czy kolej dojazdowa SKM i WKD nie idą w odstawkę, a są coraz chętniej wybierane, szczególnie przez mieszkańców dużych miasta. Dlaczego? Powodów jest kilka, główne z nich to czynniki finansowe i związane ze zdrowiem i ekologią.

Transport kolejowy WKD i SKM najbardziej doceniany przez kupujących mieszkania - wnętrze kolejki miejskiej z pustymi miejscami do siedzenia.
Transport kolejowy WKD i SKM najbardziej doceniany przez kupujących mieszkania

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, kluczowym powodem zamiany auta na transport miejski jest wzrost cen paliw. Na ten czynnik wskazało 79 proc. osób deklarujących, że rzadziej korzystają z tego środka transportu. W tym 42 proc. ogranicza ją, by zaoszczędzić, a 37 proc. na to nie stać. Co więcej, 43 proc. Polaków zaznacza, że ogranicza jazdę samochodem, by zadbać o zdrowie – zwiększyć ilość ruchu (43 proc.). Co czwarty wskazuje na czynniki związane z ekologią.

Idealna lokalizacja mieszkania, czyli gdzie zamieszkać w Warszawie?

Sprawny dojazd do pracy, urzędu, centrum handlowego czy na spotkania towarzyskie bez stania w korkach to luksus, za który nie trzeba dodatkowo płacić, jeśli wybierzemy mieszkanie od dewelopera Aurec Home. Inwestor zielone osiedle Miasteczko Jutrzenki zlokalizował na warszawskich Włochach, zaledwie kilka minut od stacji WKD Raków. Mieszkańcy mają do dyspozycji rozbudowaną sieć połączeń komunikacyjnych, a podróż pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej lub Warszawskiej Kolei Dojazdowej z dzielnicy Włochy do Śródmieścia trwa od 15 do 20 minut. Dojazd do stacji kolejowych umożliwiają linie autobusowe, a najbliższy punkt komunikacyjny – Warszawa Raków 01, znajduje się w odległości 390 metrów od osiedla.

Transport kolejowy WKD i SKM najbardziej doceniany przez kupujących mieszkania - osiedle mieszkalne z lotu ptaka
Transport kolejowy WKD i SKM najbardziej doceniany przez kupujących mieszkania / Osiedle Miasteczko Jutrzenki z lotu ptaka – wizualizacja.

Dla szybkich kolei miejskich charakterystyczne są prędkości 2-3 razy wyższe od osiąganych przez autobusy miejskie i duża częstotliwość kursowania pociągów. Dlatego lokatorzy osiedla Miasteczko Jutrzenki wysoko cenią dogodną komunikację z centrum miasta. Najpierw krótki spacer na przystanek, a następnie wygodna podróż szybką kolejką miejską. Podczas podróży można np. nadrobić zaległości w lekturze, posłuchać muzyki czy po prostu zebrać myśli. Chwila wytchnienia w ciągu dnia przyda się każdemu. Co więcej, nie trzeba wydawać pieniędzy na drogie paliwo i szukać miejsca parkingowego oraz opłacać postoju, co jest konieczne przy podróżowaniu autem – komentuje Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

Trend „live&work” na rynku mieszkaniowym

Pandemia przemeblowała nie tylko nasze mieszkania, ale także życie zawodowe. Praca zdalna i hybrydowa, jeszcze niedawno będące rzadkością, dziś są stałymi elementami naszego życia. Według najnowszych danych Pracuj.pl osoby, które miały szansę pracować dotychczas w modelach elastycznych, nie chcą wracać już w pełnym wymiarze do wykonywania obowiązków z siedziby firmy. Najkorzystniejszą obecnie dla nich opcją jest praca trzy dni w domu i dwa dni w biurze. Oznacza to, że przy zakupie mieszkania warto wziąć pod uwagę także odpowiedni metraż, by żyć i pracować komfortowo i wygodnie.

Aurec Home, oprócz szerokie oferty lokali kompaktowych: przestronnych kawalerek i rozkładowych dwóch pokoi, ma w ofercie także mieszkania trzy i czteropokojowe zaprojektowane zgodnie z trendem „live&work”. Duże, ustawne lokale z łatwością można zaaranżować jako miejsce do życia dla całej rodziny. Ponadto także jako przestrzeń do pracy zdalnej nawet dla dwóch osób. Co więcej, mieszkańcy do dyspozycji mają przestrzeń Aurec Active, w której mogą zadbać o swoje zdrowie.

Mamy coraz więcej zapytań o mieszkania 3-pokojowe i większe, w których klienci chcą jeden pokój zaadaptować na domowe biuro. Z Aurec Home jest to możliwe już na etapie budowy mieszkania, gdyż w lokalach wszystkie wewnętrzne ściany można przesunąć. Daje bardzo duże możliwości aranżacyjne już na wstępnym etapie. Z łatwością można zaplanować jasną kuchnię z oknem, garderobę czy miejsce do pracy. Bez wątpienia inwestycja Miasteczko Jutrzenki odpowiada na potrzeby klientów poszukujących komfortowej przestrzeni do życia i pracy w stylu smart home. Warto dodać, że doskonała lokalizacja osiedla — kilka minut od stacji WKD Raków, pozwala w pełni korzystać ze wszystkich atrakcji, jakie daje życie w dużym mieście – podróż pociągami SKM i WKD z dzielnicy Włochy do Śródmieścia zajmuje max. 20 minut — podsumowuje Mariola Żak.