Aż trzy czwarte firm przygotowuje dla swoich pracowników świąteczne atrakcje[1]. Nic w tym dziwnego. Wręczanie firmowych upominków to już niemal tradycja. Wielu pracodawców decyduje się również na zorganizowanie wigilii. Z jakimi obciążeniami podatkowymi się to wiąże? I czy zawsze od prezentów firmowych pracownik płaci podatek?

 Wszystko to, co pracownik dostaje od pracodawcy stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy. Czy to znaczy, że od świątecznego prezentu także musimy odprowadzić podatek? – Zasadą jest, że wszystko co otrzymamy od szefa stanowi przychód ze stosunku pracy, a więc podlega opodatkowaniu. Są jednak pewne wyjątki. Podatku od świątecznych prezentów możemy uniknąć w sytuacji, gdy będą sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), a ich wartość w ciągu roku nie przekroczy w sumie 380 zł. Jednak nie każda firma posiada ZFŚS. Obowiązek jego utworzenia mają jedynie przedsiębiorstwa, które zatrudniają na etacie co najmniej 20 pracowników – mówi Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.

Z kolei prezenty gwiazdkowe sfinansowane ze środków obrotowych firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych, co skutkuje obniżeniem zobowiązań przedsiębiorcy wobec fiskusa. Dla pracownika jednak wiąże się to z dodatkowym przychodem, który niestety podlega opodatkowaniu.

Prepaid lepszy niż bon

Wszelkie bony czy talony, bez względu na wartość i źródło sfinansowania, nie podlegają zwolnieniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Dlatego wartość takiego bonu zostanie doliczona przez pracodawcę do naszej podstawy opodatkowania i tym samym znajdzie się w zeznaniu rocznym, jako dodatkowy przychód, od którego musimy zapłacić podatek. A ile może on wynieść? – To zależy od tego, w której skali podatkowej się znajdujemy. Dla przykładu, jeśli bon ma wartość 1 000 zł, to będąc w pierwszej skali podatkowej zapłacimy 18-procentowy podatek, czyli 180 zł. Z kolei w drugiej skali podatkowej fiskus naliczy sobie aż 32-procentowy podatek, czyli do zapłacenia pozostanie nam 320 zł – tłumaczy Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.

Inaczej jest w przypadku pieniędzy sprezentowanych od szefa. Mogą być w formie gotówki, albo karty przedpłaconej, czyli tzw. prepaid. Co istotne, w świetle obowiązujących przepisów traktowana jest ona jak gotówka, zatem jeśli zostanie sfinansowana ze środków ZFŚS i nie przekroczy 380 złotych w skali roku, to nie zapłacimy od tego podatku.

Wigilia w kosztach i bez podatku

Wydatki poniesione na poczet organizacji spotkania wigilijnego przedsiębiorca może potraktować jako koszt, który następnie możemy odliczyć od podatku.  – Spotkanie wigilijne, którego celem jest integracja zespołu, a także zwiększenie motywacji pracowników, może być rozliczone w kosztach podatkowych. Wtedy do wydatków możemy wpisać zarówno catering, jak i świąteczną dekorację biura. Warto jednak pamiętać, że kwalifikując dany wydatek jako koszt, musimy wskazać jego związek z uzyskanymi przychodami. Są jednak wyjątki. Pełną listę wydatków, których nie można mimo bezpośredniego wpływu na uzyskane przychody zaliczyć do kosztów podatkowych znajdziemy w ustawie o PIT – mówi Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.

W świetle niedawnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, raczej nie musimy się też obawiać, że udział w spotkaniu wigilijnym potraktowane zostanie jako przychód, od którego musielibyśmy zapłacić fiskusowi podatek. Trybunał jasno wyjaśnia, że udziału w imprezie integracyjnej pracownik raczej odmówić nie może. Nie da się również jasno ustalić realnej, zindywidualizowanej wartości jego uczestnictwa. W konsekwencji – w opinii TK – nie stanowi ono dla pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu (wyrok sygn. K 7/13).

 

[1] Badanie Randstad i TNS OBOP, 2013 r.

źródło: Tax Care