Redukcja długich pozycji w USD zaliczyła drugą falę w czwartkowe popołudnie i choć dziś rano widać nieśmiałe próby odwrotu, na razie nie da się wykluczyć, że koniec tygodnia może być bolesny na amerykańskiej waluty. Nawet jeśli do końca roku to USD będzie zwycięzcą.

Z rynkiem się nie dyskutuje, nawet gdy oczyszczanie rynku z nagromadzonych pozycji pozostaje sprzeczne z fundamentami. Mimo to skala wyprzedaży USD, jaka trwa od środowego wieczoru, jest zaskakująca dla sporej części rynku, która na moment woli pozostać z boku i obserwować sytuację. To prowadzi do niebezpiecznego spadku płynności na rynku, ale może też przynieść uspokojenie. Nic nie uległo zmianie po stronie fundamentalnej i Fed podniesie za miesiąc stopy procentowe, a ECB zdecyduje się na agresywne luzowanie polityki pieniężnej. Oba czynniki przemawiają za niższymi poziomami na EUR/USD do końca roku, ale zanim zobaczymy test 1,05, możemy wcześniej zahaczyć o 1,08.

Kolejnym niezmiennym czynnikiem pozostaje negatywny wydźwięk sytuacji na rynku surowców, gdzie obawy o globalny popyt sprowadzają ceny na historyczne minima. Wczoraj najniżej w historii znalazł się Baltic Dry Index, tj. indeks frachtu morskiego, który mierzy ceny transportu surowców od paliw, przez metale, po zboża. Wczoraj zrównaliśmy dołki z początku tego roku i jesteśmy niżej od wskazań z końca 2008 r., kiedy kryzys finansowy zatrząsł globalną gospodarką. Słabość indeksu źle rokuje dla krótkoterminowej przyszłości dla cen surowców, co powinno implikować spadkowy trend dla walut z nimi powiązanych. AUD, NZD i CAD wkrótce odczują ten efekt, ale póki dominującym tematem jest odejście od USD, rynek walutowy może ignorować fundamenty. To nie może jednak trwać wiecznie i gdy rynek wróci do zmysłów, tutaj (poza EUR) powinny być najlepsze wehikuły do handlowania powrotu umocnienia USD.

W piątkowym kalendarium uwagę jedynie dane z Kanady są godne uwagi (14:30) i biorąc pod uwagę ostatnie pogorszenie względem USD to pozytywne zaskoczenie będą miały mocniejszy wpływ na USD/CAD. CPI w październiku ma być stabilny na 1 proc. r/r, a wrześniowa sprzedaż detaliczna zyskać 0,1 proc. m/m. Jednocześnie istotne dla rynku ropy naftowej (a zatem pośrednio i dla CAD) może być raport o liczbie aktywnych wież wiertniczych (19:00), szczególnie kiedy cena WTI jest niedaleko trzymiesięcznych minimów. Dziś mamy także szereg wystąpień przedstawicieli ECB i Fed. Do 14:00 możemy usłyszeć do Draghiego, Coeure’a, Praeta, Weidmanna i Constancio. Po południu z Fed przemawiać będą Bullard i Dudley.

Sporządził: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.