źródło: http://www.vilnius-tourism.lt/pl/2014/11/program-imprez-bozonarodzeniowych-w-wilnie/

Pięknie przyozdobione Wilno zachęca do spędzenia w mieście miłych chwil. Jednym z symboli tegorocznych świąt został wybrany anioł, który ma przypominać, że Wilno jest miastem dobrych ludzi.

Od 29 listopada ulice i place miejskie są bogato iluminowane dekoracjami w kształcie gwiazdek i choinek. Na placach Ratuszowym i Katedralnym stanęły już choinki, zaś Świąteczne Miasteczko (jarmark bożonarodzeniowy) rozłożyło stragany na obszernym placu Katedralnym. Można tam kupić prezenty świąteczne oraz przysmaki wigilijnego stołu. Nieco mniejszy kiermasz znajduje się też na placu Ratuszowym. 20 grudnia na placu Katedralnym zostanie ustawiona tradycyjna szopka ze żłóbkiem.

W tym roku po raz pierwszy Bernardynka (Ogród Bernardyński) będzie miejscem, w którym również zapanuje atmosferę świąteczną. Dekoracje świetlne, tańcząca fontanna i karuzela z pewnością przyciągną całe rodziny. Karuzela zaprasza w każdy weekend i dni świąteczne aż do 11 stycznia.

Najmłodsi oraz Ci, którzy uwielbiają magię Świąt mają okazję wsiąść do świątecznej ciuchci, która prowadzona przez elfy krąży po malowniczych ulicach wileńskiej starówki od placu Ratuszowego w kierunku placu Łukiskiego, gdzie znajduje się lodowisko. Dzieci poniżej 7 roku życia mogą jeździć ciuchcią za darmo.

25 grudnia zapłonie największa choinka Litwy, w którą przemieni się odpowiednio udekorowana wieża telewizyjna.

Wielkie widowiska 3D umilą czas spacerów po mieście. W dniach 25-31 grudnia, w godzinach wieczornych na fasadzie katedry św. Stanisława przedstawiana będzie „Bożonarodzeniowa bajka 3D”. Nieco inny charakter będzie miało widowisko 3D wyświetlane na elewacji banku Nordea w dniach 25 grudnia-4 stycznia. Projekcja będzie przedstawiać historię waluty litewskiej i będzie związana z przyjęciem od 1 stycznia 2015 przez Litwę euro jako waluty oficjalnej.

29 grudnia w Wilnie zaplanowano Bieg Świąteczny, do udziału w którym miasto serdecznie zaprasza amatorów biegania i kibiców.

Powitanie Nowego Roku na placu Katedralnym w tym roku zbiegnie się z powitaniem przez Litwę euro jako oficjalnej waluty. Odliczanie ostatnich minut odchodzącego roku to jednocześnie odliczanie ostatnich chwil dla lita. Pokazy sztucznych ogni i projekcje świetlne będą stanowić piękną oprawę dla tej wyjątkowej nocy.

6 stycznia 2015 nastąpi oficjalne pożegnanie choinki w Wilnie. Jednocześnie jest to czas kończący imprezy związane ze Świętami i Nowym Rokiem. W tym dniu tradycyjny pochód 3 króli wyruszy o 18.30 spod Ostrej Bramy. Procesja składa się zazwyczaj z 3 metrowych figur 3 króli, archanioła i 3 pastuszków oraz tłumu biorącego udział w pochodzie. Barwna i uroczysta procesja warta jest zobaczenia.

wilnoSource: http://www.vilnius-tourism.lt/pl/2013/11/kaledos-sostineje-2013-2/

7 grudnia w Wilnie święta Bożego Narodzenia zaczną się dla prawosławnych mieszkańców. Główne uroczystości, które będą miały miejsce na placu Katedralnym zaplanowano na godz. 18.00. Warto zaznaczyć, że ze względu na wyznających prawosławie mieszkańców Wilna miasto pozostawia ubraną choinkę na placu Katedralnym. 25 metrowa choinka, która rozbłysła 29 listopada, jest najwyższą na Litwie.

Pomimo rozmachu dekoracji i imprez towarzyszących okresowi świątecznemu koszty, jakie ponosi Wilno są znikome i wynoszą zaledwie poniżej 1 lita na mieszkańca miasta.

źródło: Lithuanian Tourism Office in Poland