Praca dorywcza w handlu, logistyce i produkcji to 9 na 10 przypadków zleceń w minionym roku. 88% zleceń pracy dorywczej w 2022 roku pochodziło z galerii handlowych, dyskontów, magazynów i firm produkcyjnych. Prognozuje ona, że w 2023 roku te właśnie branże będą najczęściej zatrudniać pracowników rozliczanych od godziny, a mniej na stałe.

Gdzie zarobi się najwięcej?

Stawka w obrębie tych branż jest zdecydowanie wyższa niż minimalna stawka godzinowa obowiązująca od stycznia bieżącego roku. W konsekwencji najwięcej będzie można dorobić jako kasjer, magazynier czy picker.

Dlaczego praca dorywcza może być wyborem pracodawcy?

Utrzymująca się od kilkunastu miesięcy dwucyfrowa inflacja, wysokie ceny energii, zawirowania na rynku związane z wojną w Ukrainie. To tylko część zjawisk, którym podporządkowany był 2022 rok. Determinują działania podejmowane przez pracodawców. – mówi Krzysztof Trębski z Tikrow.

Po pierwsze, widzimy ogromne zainteresowanie pracownikami zatrudnianymi ad hoc na potrzeby konkretnych projektów. (…) W niemal 9 na 10 przypadków zatrudniającymi byli przedstawiciele branży retail, logistyki oraz firm produkcyjnych – dodaje.

Praca dorywcza, której podjęło się 90% zleceniobiorców w 2023 - długa alejka w magazynie z widocznymi paczkami na półkach
Praca dorywcza, której podjęło się 90% zleceniobiorców w 2023

Elastyczność, którą daje praca dorywcza

Krzysztof Trębski wylicza dalej: Po drugie, firmy coraz częściej przestawiają się na planowanie grafików pracy w oparciu o „smart working” [elastyczny model pracy], elastyczne stanowiska pracy i błyskawiczne procesy rekrutacyjne.

Rynek pracy a uproszczenie rekrutacji

Po trzecie, coraz wyższe są koszty stałe tworzenia etatów, m.in. w związku z podwyżką płacy minimalnej i stawki godzinowej. Podwyżka w styczniu i planowana w lipcu zmuszają do szukania optymalizacji. A tańszy i szybszy proces rekrutacji pracowników na godziny gwarantuje korzystniejsze warunki obu stronom. – mówi ekspert.

Jakie stanowiska dorywcze dadzą zatrudnienie w 2023?

Po przeanalizowaniu 40 tys. zleceń z 2022 roku dla klientów z różnych gałęzi gospodarki wytypowano stanowiska z najlepszymi perspektywami. Pod uwagę przy ocenie perspektywiczności takiej pracy została także wzięta liczba ofert oraz dynamika wynagrodzeń w danej branży.

Pracownik produkcji/magazynier

Ogólnie mówiąc, niesłabnącym zainteresowaniem wśród pracodawców cieszą się kandydaci zatrudniani do nieskomplikowanych, ale fizycznych zadań. Praca w produkcji i magazynie stanowiła aż 84% zleceń zrealizowanych w 2022 roku przez agencję dla branży produkcyjnej i logistyki. Mimo postępu automatyzacji wciąż ceni się pracowników sortujących, układających lub montujących kilku elementów większe części produktów.

Zakupy on-line tworzą miejsca pracy?

Magazyny i centra logistyczne nie mogłyby istnieć bez osób dbających o sprawny obieg przesyłek, ich rozładunek oraz inwentaryzację towarów. Co ważne, podjęcie pracy dorywczej przy produkcji lub w magazynie nie wymaga dodatkowych kwalifikacji. Motywacja i zaangażowanie do pracy liczą się najbardziej.

Dziś pracownik produkcji lub magazynier w wyniku posiadania statusu studenta może liczyć na nawet 32 zł „na rękę”. To niemal 1,5 razy więcej, niż wynosi obecnie minimalna stawka godzinowa netto na umowie zleceniu (22,80 zł). 

Pracownik sklepu

Co drugie zlecenie z branży handlowej obsłużone przez agencję w minionym roku dotyczyło rekrutacji pracownika sklepu. To wszechstronne zajęcie polega m.in. na rozkładaniu towarów na półkach, obsłudze w pełni zautomatyzowanej kasy fiskalnej czy drobnych pracach porządkowych.

By zostać pracownikiem sklepu, wystarczy umiejętność pracy w zespole, nastawienie na klienta i odrobina siły fizycznej. Sprzedaż detaliczna (tzw. retail) wciąż będzie środowiskiem, gdzie grafik pracy jest najczęściej elastyczny, zgodny z założeniem pracy tymczasowej. Po krótkim szkoleniu pracownik sklepu może liczyć na zarobki rzędu 28 zł netto za godzinę pracy. 

Picker

Picker, nazywany również komisjonerem to pracownik kompletujący zamówienia dla klientów w magazynie. Takiego pracownika poszukiwano w 22% ogłoszeniach pracy dorywczej w branży logistycznej. Troska o zapewnienie stabilności łańcucha dostaw, w tym zamówień on-line sprawiają, że nie brakuje wakatów na stanowisko pickera w magazynach i centrach logistycznych. Podobnie jak w wypadku magazyniera, by zostać pickerem w branży logistycznej, wystarczy chęć do pracy i odrobina zwinności. Wynagrodzenie plasuje się tu na poziomie nawet 28 zł „na rękę” za godzinę pracy.

Podsumowując, z przedstawionych danych wynika, że w handlu, logistyce i na produkcji będzie można w tym roku dorobić najwięcej. Do takiego pracodawcy pomogą nam dotrzeć agencje pracy tymczasowej, zwanej też dorywczą.

Źródło: Tikrow