Drugi dom lub apartament w Hiszpanii ma coraz więcej Polaków. Od kilku lat wyraźnie widać zwiększone zainteresowanie rodaków do inwestowania w nieruchomości premium za granicą, a to ma przełożenie także na wybór hiszpańskich inwestycji. Pozwala to zamożnym Polakom bezpiecznie ulokować kapitał, ale także zaspokoić potrzeby rekreacji i wypoczynku. Szukają miejsc, gdzie atrakcyjna cena nieruchomości łączy się z gwarancją pogody i atrakcyjną lokalizacją. Najchętniej wybierają w tym celu nieruchomości w Hiszpanii – tylko w II kwartale 2022 r. polscy inwestorzy kupili tam 740 lokali mieszkalnych. To o ponad połowę więcej niż kwartalnie kupowali w poprzednich latach. Co sprawia, że Półwysep Iberyjski cieszy się tak dużym powodzeniem?

Rośnie liczba zamożnych Polaków, którzy decydują się na zakup drugiego domu za granicami naszego kraju. Na podejmowanie tej decyzji mają wpływ czynniki racjonalne, takie jak ochrona kapitału, długofalowa, bezpieczna inwestycja w czasach słabnącej złotówki. Ponadto także równie ważne czynniki emocjonalne. Klienci pragną mieć drugi dom w atrakcyjnej lokalizacji z gwarancją pogody. Wolą ciepłe kraje od lokalnych, sezonowych kurortów, w których ceny nieruchomości w ostatnich czasach bardzo wzrosły. Nieruchomości hiszpańskie umożliwiają ogromną poprawę jakości życia, od młodych, dynamicznych ludzi po emerytów, którzy cenią łagodny klimat i doskonałą obsługę.

Drugi dom przy hiszpańskim wybrzeżu

Największe zainteresowanie inwestorów skierowane jest przede wszystkim w tereny Costa del Sol i Costa Blanca. To regiony o przyjaznym klimacie, który utrzymuje się przez cały rok, zróżnicowanym krajobrazie, wielokulturowej i dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Motywacje klientów są różne, ale niezależnie, czy będą przebywać w nieruchomości tylko kilka tygodni podczas roku, będą traktować ją jako drugi dom czy wynajmą ją, będą mieli możliwość obcowania z naturą cały rok i uprawiać różne sporty. Dużym atutem jest też rozbudowana siatka połączeń lotniczych z Polski do Alicante i Walencji. W łatwy sposób można dotrzeć do własnego domu czy apartamentu.

Polacy coraz chętniej inwestują w drugi dom w Hiszpanii - biały budynek mieszkalny w stylu hiszpańskim.
Polacy coraz chętniej inwestują w drugi dom w Hiszpanii

Ile kosztuje dom w Hiszpanii?

Dokładny wybór lokalizacji determinuje także budżet. Ceny w Hiszpanii w dalszym ciągu są atrakcyjne i konkurencyjne wobec polskich. Apartament w turystycznej miejscowości możemy nabyć już w cenie warszawskiej kawalerki (tj. ok. 400 000 zł). Z drugiej strony możemy także wybierać w prawdziwych nieruchomościach luksusowych. Na terenie Costa del Sol w Marbelli, apartamenty w pierwszej linii przy morzu są sprzedawane od 2 mln euro. Południowe tereny Costa Blanca, czyli np. Javea to już relatywnie tańsze nieruchomości, ale tez i podaż apartamentów w pierwszej linii prawie nie istnieje.

Jakich nieruchomości szukają Polacy na second home za granicą?

Inwestorzy dzielą się na tych, którzy szukają nieruchomości przede wszystkim z myślą o sobie i o stworzeniu domu bądź sezonowej rezydencji oraz na osoby chcące zarabiać na najmie. Przede wszystkim krótkoterminowym. W zależności od motywu zakupu, ich wybory lokalizacji oraz samego charakteru domu czy apartamentu będą się różniły.

Zamożni Polacy szukają przede wszystkim nieruchomości z rynku pierwotnego. Priorytetowo traktują aspekt nowości, nienaganną jakość i nowoczesny design. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego także nie idą na kompromisy. Wybierają inwestycje będące crème de la crème w ponadczasowych trendach architektonicznych.

Kto kupuje domy w Hiszpanii?

Z reguły są to ludzie, którzy wiedza czego chcą. Maja duże wymaganie, jeśli chodzi o serwis i też, co najważniejsze, doceniają wartość, jaką jest dzisiaj czas. To są przeważnie ludzie biznesu, którzy nie mają zbyt dużo czasu na poszukiwania i potrzebują w tym zakresie kompleksowego wsparcia. Jednym z powodów zwiększonego zainteresowania regionami Hiszpanii jest również coraz szersza dostępność znawców tutejszego rynku nieruchomości, którzy swoją ofertę kierują do rodaków.

W przypadku dokonywania formalności w Hiszpanii z pewnością przyda się doświadczenie na tutejszym rynku. Mentalność południowych mieszkańców Europy jest inna od naszej. Trzeba zaakceptować i uszanować ich przyzwyczajenia i praktyki, związane z brakiem pośpiechu, sjestą czy obowiązkowym czasem na pogawędkę. Wymaga to zwiększonych pokładów cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Oddanie tego procesu w ręce doświadczonych praktyków jest dużym ułatwieniem.
Wybierając biuro nieruchomości, zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości premium, najlepiej kierować się rekomendacjami i skupić się na biurach, które posiadają wieloletnie i udokumentowane doświadczenie oraz najlepiej znają potrzeby klientów. Dzięki temu niwelujemy stres i poświęcony czas na formalności przy zakupie nieruchomości za granicą.

Źródło: Prime Spanish Properties