Niezapowiedziana wizyta Joe Bidena w Kijowie zaskoczyła cały świat. – To ogromne ryzyko, ale i historyczna chwila, jestem dumny, że prezydent USA jest tak blisko – powiedział w rozmowie TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, potwierdzając przyjazd Joe Bidena do Kijowa.

Podróż Bidena do Kijowa do ostatniej chwili była tajna. Niezapowiedziana wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Kijowie rozpoczęła się przed południem. Joe Bidena spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i razem złożyli wieńce pod ścianą pamięci żołnierzy poległych w wojnie z Rosją.

500 mln dolarów dla Ukrainy od USA

Prezydent Biden potwierdził, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie pomoc wojskową o wartości pół miliarda dolarów. Chodzi o dostawę krytycznego sprzętu, w tym amunicji artyleryjskiej, systemów przeciwpancernych i radarów nadzoru powietrznego, które pomogą chronić Ukraińców przed bombardowaniami z powietrza. Amerykański przywódca zapowiedział, że kolejne szczegóły dotyczące wsparcia ze strony USA i NATO będą wyjawiane w kolejnych dniach. W tym tygodniu ogłoszone zostaną dodatkowe sankcje wobec „elit i przedsiębiorstw”, które wspierają Rosję.

Dziękuję prezydentowi USA Joe Bidenowi, Kongresowi i wszystkim Amerykanom za potęgę ukraińsko-amerykańskiej współpracy; Ukraina zwycięży, a efekty naszych dzisiejszych rozmów na temat dostaw uzbrojenia będą widoczne na polu bitwy – oświadczył Zełenski podczas konferencji prasowej.

Wizyta odbywa się w symbolicznym dniu – dziś w Ukrainie Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni, święto ustanowione ku pamięci poległych na proeuropejskim Majdanie w 2014 roku.

Przemówienie Joe Bidena w Polsce

Jutro prezydent USA będzie przemawiał w Warszawie. Wystąpi o 17:30 w Arkadach Kubickiego na stołecznej starówce. Otwarcie bramek nastąpi o godzinie 14:00. Wcześniej planowane jest spotkanie Bidena z Andrzejem Dudą. 22 lutego obaj prezydenci mają uczestniczyć w spotkaniu liderów wschodniej flanki NATO w formacie B9. Na koniec zaplanowana jest rozmowa amerykańskiego przywódcy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Jak podaje Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie, wszyscy Polacy mogą zobaczyć i posłuchać przemówienia Joe Bidena. Aby uczestniczyć w wydarzeniu, wcześniej trzeba się na nie zarejestrować, postępując według poniższej instrukcji.

  1. Należy kliknąć w następujący link.
  2. Następnie pojawi się komunikat o treści: „Serdecznie zapraszamy na wystąpienie Prezydenta Joe Bidena, we wtorek 21 lutego 2023 r.. Szczegóły dotyczące czasu i miejsca zostaną podane bliżej wydarzenia. Aby zarejestrować się, prosimy o wypełnienie następnej strony.”
  3. Po przeczytaniu informacji należy kliknąć „Next”.
  4. Kolejnym krokiem jest podanie swojego imienia i nazwiska oraz adresu e-mail.
  5. Następnie ukaże nam się komunikat o treści: „Dziękujemy za rejestrację. Oficjalne szczegóły wydarzenia zostaną opublikowane na stronie pl.usembassy.gov nie później niż wieczorem w poniedziałek 20 lutego.”

Ambasada przypomina, że w trakcie wydarzenia należy spodziewać się kontroli bezpieczeństwa. Duże torby, plecaki, parasole, jak również transparenty, plakaty, czy flagi nie będą dozwolone.

Źródło: OKO.press/PAP/pl.usembassy.pl