Joe Biden w Polsce – Biały Dom poinformował o lekkiej korekcie planów. Co wiadomo na temat wizyty prezydenta USA? Jak i gdzie się zarejestrować, by wziąć udział w przemówieniu amerykańskiego przywódcy?

Prezydent USA Joe Biden przyleci do Warszawy we wtorek 21 lutego, rano, a po południu w ogrodach Zamku Królewskiego odbędzie jego wystąpienie, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy. Dwudniowa wizyta Bidena potrwa do środowego popołudnia.

Prezydent Joe Biden we wtorek spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i wygłosi przemówienie, zaś w środę spotka się z przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki — zapowiedział na piątkowym briefingu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że rozmowa z Dudą będzie dotyczyć m.in. współpracy dwustronnej oraz zbiorowych wysiłków dla wsparcia Ukrainy i wzmacniania wschodniej flanki NATO. Będzie to druga wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce w ciągu roku.

Przemówienie prezydenta USA w Arkadach Kubickiego

Wystąpienie Prezydenta Joe Bidena, które już dziś jest nazywane historycznym, odbędzie się we wtorek 21 lutego 2023 r. o godz: 17:30. Otwarcie bramek nastąpi o godzinie 14:00. Wystąpienie będzie miało miejsce w Arkadach Kubickiego (ogrody Zamku Królewskiego).

Joe Biden w Polsce - szczegóły wizyty przywódcy USA - Arkady Kubickiego, Zamek królewski w Warszawie.
Arkady Kubickiego/ Joe Biden w Polsce – szczegóły wizyty przywódcy USA

Jak podaje Ambasada USA oficjalne szczegóły dotyczące dokładnego miejsca zostaną opublikowane na stronie pl.usembassy.gov nie później niż w poniedziałek wieczorem, 20 lutego. Należy spodziewać się kontroli bezpieczeństwa. Duże torby, plecaki, parasole, jak również transparenty, plakaty, czy flagi nie będą dozwolone. Ambasada USA przypomina także o ciepłym ubiorze. Aby zarejestrować się na to wydarzenie należy zarejestrować się tutaj – podać imię, nazwisko oraz adres mail.

Na ulicach Śródmieścia już dziś wprowadzone zostaną ograniczenia w parkowaniu, a w czasie przejazdu kolumn z zagranicznymi politykami ruch będzie wstrzymywany. Nie będzie można zaparkować w okolicy hotelu Marriott, Zamku Królewskiego oraz Wisłostrady.

Joe Biden w Polsce. Będzie spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim?

Prezydent Zełenski w ostatnim czasie odbył cały szereg spotkań i wizyt m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. Czy przyleci także do Polski? Administracja amerykańskiego prezydenta przekazała w piątek, 17 lutego wieczorem, że Joe Biden nie ma w planie spotkania z Wołodymyrem Zełenskim w Polsce. Dodano, że wizyta będzie na tyle krótka, że prezydent USA nie spotka się z amerykańskimi żołnierzami.

Źródło: pl.usembassy.gov