Najpopularniejsze nazwiska w Polsce raczej nie są zaskoczeniem. Ciekawić za to może ich liczba. Tego najczęściej spotykanego jest ponad 200 tysięcy. To tak jakby niemal w całej Częstochowie wszyscy nosili to samo nazwisko! Co ciekawe w Polsce mieszka też… 21 539 Polaków. To twarde i pewne informacje z portalu DANE.gov.pl.

Ministerstwo Cyfryzacji podaje tam jeszcze więcej szczegołów: Na naszym portalu opublikowaliśmy właśnie ich aktualną listę. Możecie szukać rodziny, znajomych i… ciekawostek. My część tej pracy już za Was wykonaliśmy. Oto efekty.

Zaskakująca prawda o Polakach

Najpierw jednak wróćmy do Polaków. Po pierwsze w naszym kraju mieszkają obecnie 10 942 kobiety i 10 597 mężczyzn noszących to dumne nazwisko. Po drugie warto zapytać jak nazywają się inni Polacy, którzy nie mają na nazwisko Polak?

Przed Wami nasz TOP 10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce:

  • 1.       Nowak – tak na nazwisko ma 203 980 osób,
  • 2.       Kowalska/Kowalski – nazywa się tak 137 981 Polaków,
  • 3.       Wiśniewska/Wiśniewski – to nazwisko, które nosi 109 896 osób,
  • 4.       Wójcik – 99 098 osób o tym nazwisku mieszka w naszym kraju,
  • 5.       Kowalczyk – to nazwisko 97 537 osób,
  • 6.       Kamińska/Kamiński – nazywa się tak 94 829 osób,
  • 7.       Lewandowska/Lewandowski – tak na nazwisko ma 92 903 osoby,
  • 8.       Zielińska/Zieliński – nazywa się tak 90 658 osób,
  • 9.       Szymańska/Szymański – takie nazwisko ma 88 381 osób,
  • 10.   Woźniak – 87 981 osób nosi takie nazwisko.

Najpopularniejsze nazwiska – Chcecie poznać inne? Zajrzyjcie do bazy Ministerstwa Cyfryzacji.

– Poza tymi najpopularniejszymi, znajdziemy w niej ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju. Co więcej to nie wszystkie interesujące dane, które publikujemy na naszym portalu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Lista nazwisk to tylko jedna z ponad 14 tysięcy baz, które udostępniamy  na DANE.gov.pl – dodaje szef MC.

Bierzcie i korzystajcie

Na portalu znajdziecie również wiele innych bezpłatnych danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii. Ponadto dzięki nim powstało już wiele przydatnych aplikacji. Choćby umożliwiających sprawdzenia w telefonie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, czy prezentujących okoliczne zabytki.

Dostęp do publikowanych przez nas danych może być – na co liczymy – świetnym impulsem dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Dodatkowo chcemy to stale ułatwiać poprzez otwieranie kolejnych zasobów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

najpopularniejsze nazwiska w Polsce - ludzie na ulicy
najpopularniejsze nazwiska w Polsce

W efekcie portal DANE.gov.pl jest zasilany danymi z ponad 120 instytucji. Wciąż się rozwija i wzbogacamy go o nowe funkcjonalności.

Ponadto, niektóre – dostępne na naszym portalu – zasoby są otwarte przez API, tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. W efekcie oznacza to nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.