Nowe technologie wywierają coraz większy wpływ na mobilność osób. Pojazdy połączone, aplikacje mobilne oraz autonomiczność to trzy rozwiązania, które najbardziej wpłyną na rynek w 2020 roku.

Mobilność osób wspierana przez aplikacje

Jak wynika z raportu Avis Budget Group, 66% Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z aplikacji służących do planowania podróży. Przy użyciu smartfonów coraz chętniej zamawiamy przejazdy albo wynajmujemy środek transportu – na przykład auto. Tak wygląda mobilność 2020.

Konsumenci coraz częściej korzystają z usług na żądanie za pośrednictwem platform takich jak Amazon Prime czy Netflix. Oczekują podobnych rozwiązań również od innych branż, między innymi dostawców usług mobilności osób. Rośnie popularność rezerwacji wynajmu samochodów przez aplikacje mobilne. Dotyczy to zarówno wyjazdów prywatnych i biznesowych. Konsumenci cenią szybkość i łatwość rezerwacji za pośrednictwem aplikacji Avis. Przewidujemy, że w 2020 roku i w kolejnych latach popularność aplikacji do wynajmowania pojazdów będzie nadal rosła – mówi Martin Gruber, Avis Budget Group.

Wiele zastosowań danych z aut połączonych

Termin „samochody połączone” (connected cars) określa pojazdy. One dzięki łączności z internetem gromadzą i analizują dane o aucie i ruchu ulicznym. Jest to duże ułatwienie dla osób zajmujących się flotą. Są w stanie lepiej nią zarządzać, optymalizować wykorzystanie pojazdów czy zlecać serwis w odpowiednim momencie. W przypadku wypożyczalni samochodów, anonimowe dane z poszczególnych aut ułatwiają dopasowywanie oferty do aktualnych potrzeb klientów.

Mobilność 2020 – optymalizacja ruchu

Dane z samochodów połączonych mogą również znaleźć zastosowanie w optymalizacji ruchu miejskiego i rozwoju inteligentnych miast. Jak pokazują dane z raportu, 73% ankietowanych Polaków uważa, że inteligentne miasta poprawiają jakość życia, usprawnią usługi transportowe. Informacje o korkach lub o warunkach pogodowych są przesyłane automatycznie przez samochody. Optymalizują ruch i zapewniają szybsze oraz wygodniejsze przemieszczanie na obszarach miejskich.

Samochody połączone na ulicach inteligentnych miast pozwolą uzyskać oszczędność czasu, pieniędzy, będą też dostarczać dodatkowe informacje zarówno kierowcy, jak i właścicielowi floty – dodaje Martin Gruber.

Pojazdy autonomiczne

Samochody, które poruszają się bez kierowcy dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence) i technologii chmurowej, nie staną się powszechne w 2020 roku czy nawet na przestrzeni kilku kolejnych lat. Możemy jednak spodziewać się, że w tym roku firmy technologiczne uczynią kolejny krok na drodze do rozwoju pojazdów autonomicznych, które coraz lepiej radzą sobie w prawdziwym ruchu ulicznym. Od 2017 r. Avis Budget Group współpracuje w Stanach Zjednoczonych z Waymo – firmą zajmującą się pojazdami autonomicznymi, aby wpierać rozwój floty aut autonomicznych i program Early Rider, dający możliwość publicznego testowania pojazdów samojezdnych. Współpraca koncentruje się na budowaniu wiedzy na temat rozwijającego się sektora pojazdów samojezdnych. Pojazdy samojezdne mogą stanowić swego rodzaju „ostatni etap” w programach udostępniania i wypożyczania samochodów.

Źródło: Avis