Niepewna sytuacja gospodarcza i rosnące ceny mieszkań zmuszają młodych Polaków do kompromisów przy wyborze mieszkania. Już nie trzy-, a dwupokojowe lokale cieszą się największą popularnością. I choć najmniejsze lokale w ostatnich latach drożeją najszybciej, to popyt na nie rośnie z miesiąca na miesiąc – głównie za sprawą „Bezpiecznego Kredytu 2%”. Jakie metraże Polacy kupują najczęściej? Ile muszą zapłacić za dwupokojowe „M”?

Pod koniec 2022 roku Polacy najchętniej wybrali mieszkania dwupokojowe — wynika z raportu „Preferencje nabywców mieszkań 2022” przygotowanym przy współpracy JLL i Otodom. Na zakup takich lokali zdecydowało się aż 37% osób. Na drugim miejscu znalazły się mieszkania 3-pokojowe z wynikiem 28%.

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Choć od grudnia 2022 do lipca 2023 w stolicy oferta lokali skurczyła się aż o 29%, to sytuacja inwestorów nie jest zła, bo mają wykupione grunty z pozwoleniami na budowę, na których mogą zaoferować mieszkania w segmencie popularnym, a więc tym nabywcom, którzy posiłkują się kredytem. Od lipca prawdziwą furorę na rynku robi rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%”, poprawiła się także dostępność standardowych kredytów hipotecznych, więc po mieszkania deweloperskie sięga coraz więcej osób.

Średnia cena mieszkania w Warszawie w lipcu 2023 roku wynosiła 14 844 zł za m kw. Tym samym stolica odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej rzędu 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje „M” średnio 14 903 zł za m kw. Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy mieli w swojej ofercie dokładnie 10 638 ofert nowych mieszkań.

Kompaktowe dwa pokoje „na start”

Osoby decydujące się na zakup mieszkania od dewelopera to głównie ludzie młodzi, w wieku 25-30 lat, którzy chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość. Przed lipcem 2023 r. nie mieli na to szans, bo ich zdolność kredytowa nie pozwalała na zrealizowanie marzenia o pierwszy mieszkaniu. Dopiero „Bezpieczny Kredyt 2%” stał się dla nich impulsem, by „pójść na swoje”. Osoby zainteresowane kredytem 2 proc. dzielą się na dwie grupy: pierwsza to osoby, najczęściej single lub pary, które myślą o mieszkaniu „na start” i planują zakup mieszkania za kwotę, na którą składa się dopłata w wysokości 500 tys. zł plus ich wkład własny w wysokości zazwyczaj 10 proc. wartości całego mieszkania. Druga grupa to zazwyczaj rodziny z dziećmi, które myślą o docelowym mieszkaniu, a dzięki wcześniej zgromadzonym oszczędnościom na wkład własny i dopłacie w wysokości 600 tys. zł dla rodzin, mogą sobie pozwolić na mieszkanie do kwoty 800 tys. zł.

Mieszkania dwupokojowe najczęściej kupowane przez Polaków - widok na osiedla Miasteczko Jutrzenki od Aurec Home
Mieszkania dwupokojowe najczęściej kupowane przez Polaków – Osiedle Miasteczko Jutrzenki od Aurec Home – Warszawa Włochy

W Aurec Home zauważamy, że od lipca br. młodzi ludzie, realizując swoje marzenia i potrzeby mieszkaniowe decydują się najczęściej na kompaktowe 2 pokoje na tzw. „start”. Blisko połowa transakcji sprzedaży lokali z inwestycji Miasteczko Jutrzenki jest wspierana kredytem z rządowym dofinansowaniem 2%. Nie bez powodu. Kredyt z dopłatą jest znacznie tańszy niż klasyczny kredyt bankowy, różnica w oprocentowaniu jest 3-4-krotna. Chcąc zadłużyć się przykładowo na kwotę 400 tys. złotych na 30 lat w ramach standardowej oferty, musimy się liczyć z ratą na poziomie około 3 tys. złotych, a w ramach „Bezpiecznego Kredytu 2%” jest to o około 1/3 mniej – mówi Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

Dwupokojowe mieszkania z nowo powstałej Dzielnicy Lawendy od dewelopera Aurec Home to kompaktowe lokale o powierzchni do 40 m.kw., starannie wykończone, z oknem w części kuchennej, przestronnym balkonem lub ogródkiem. Deweloper, wychodząc naprzeciw trendom rynkowym i potrzebom klientów oferuje także „mieszkania pod klucz”. Inwestor współpracuje z pracownią Home Planer, która kompleksowo wykańcza wnętrza, co oznacza, że nabywca mieszkania może zamieszkać w Dzielnicy Lawendy w pełni wyposażonym lokalu zaraz po odebraniu kluczy.

Trójki „na dłużej”

Spora grupa nabywców wybiera także 3-pokojowe mieszkania, o powierzchni do 60 m.kw., które w ofercie dewelopera Aurec Home można kupić w korzystnym programie „Home&Office”. W wybranych lokalach w Dzielnicy Lawendy wszystkie wewnętrzne ściany można przesunąć, co daje bardzo duże możliwości aranżacyjne już na etapie budowy. Lokator może zaplanować przestronną, jasną kuchnię z oknem, stworzyć garderobę, przestrzeń do pracy lub zabawy dla dzieci.

Lokatorzy cenią Miasteczko Jutrzenki za kompaktowe mieszkania w budżetowych cenach i dogodną lokalizację – osiedle zlokalizowane jest kilka minut od stacji WKD Raków. Podróż pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej lub Warszawskiej Kolei Dojazdowej z dzielnicy Włochy do Śródmieścia trwa ok. 20 minut. Prestiżu inwestycji dodaje kreatywna przestrzeń Aurec Active, w której mieszkańcy mogą urządzić piknik w relaksacyjnej części na dachu budynku, zagrać partię szachów, skorzystać ze stacjonarnej lub plenerowej siłowni, lub spacerować po zielonych terenach rekreacyjnych.

Mieszkania dwupokojowe najczęściej kupowane przez Polaków - dwie kobiety ćwiczą na siłowni plenerowej na osiedlu Miasteczko Jutrzenki od Aurec Home.
Mieszkania dwupokojowe najczęściej kupowane przez Polaków – ekologiczne osiedle Miasteczko Jutrzenki od Aurec Home

Oferta dostępnych lokali z Dzielnicy Lawendy kurczy się z miesiąca na miesiąc, dlatego coraz więcej osób kupuje lub rezerwuje lokale w obawie, że za chwile będą niedostępne. Obecnie znalezienie gotowego dwu- lub małego trzypokojowego lokalu od dewelopera w rozsądnej cenie to spore wyzwanie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że najbardziej wzrosły ceny mieszkań dwupokojowych i małych „trójek” – podsumowuje Mariola Żak, ekspert rynku mieszkaniowego.

Źródło: Artykuł powstał we współpracy z patronem portalu Aurec Home