Jakie zmiany czekają pracodawców w 2023 roku? Czy pracodawcy zyskają więcej uprawnień, czy może obowiązków? O tym, z jakimi wyzwaniami zmierzą się już wkrótce przedsiębiorcy, porozmawiają r.pr. Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz i adw. Małgorzata Krzyżowska.

Omówione zostaną kluczowe zmiany przewidziane w kodeksie pracy, w tym nowe świadczenia związane z rodzicielstwem, a także szereg zmian w zakresie pracy zdalnej. Przyjrzymy się nowościom wprowadzonym przez unijne dyrektywy „work-life balance” oraz dyrektywy o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy.

Jakie zmiany czekają pracodawców w 2023 roku? - twarze kobiet na czerwonej planszy.
Jakie zmiany czekają pracodawców w 2023 roku?

W tej tematyce skupimy się na obowiązkach pracodawcy w zakresie rozwiązywania umów na czas określony, a także zmianom dotyczącym zawierania umów na okres próbny. Przedstawimy obowiązki informacyjne, które będą spoczywały na pracodawcach, ale i nowe uprawnienia, związane z prawem pracodawcy przeprowadzania kontroli trzeźwości w przedsiębiorstwie. Ponadto powiemy co zrobić, gdy pracownik uchyla się od przeprowadzenia badania. Odpowiadając na aktualne trendy i oczekiwania ze strony pracowników, zastanowimy się, czy i kiedy możliwe będzie wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy oraz jakie skutki się z tym wiążą.

Link do zapisów : https://promocje.infor.pl/piz/20221208-praca-zdalna/

Przeczytaj także: TOP 5 – jak rozpoznać nieuczciwego pracodawcę

O nieuczciwego pracodawcę wcale nie tak trudno. Jak pokazują dane Państwowej Inspekcji Pracy w 2021 r. 46,2 proc. pracowników spotkało się z nieprzestrzeganiem przepisów BHP, a niemal co piąty doświadczył nieterminowej wypłaty wynagrodzenia. Jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę na etapie szukania pracy?

Państwowa Inspekcja Pracy w ostatnim sprawozdaniu wykazała, że liczba naruszeń praw pracowników w 2021 r. wyniosła ponad 42 tys. i była o niemal 6 tys. większa niż w 2020 r. Patrząc na szczegóły, oprócz nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i łamania zasad BHP, pracownicy doświadczali również naruszania przepisów o czasie pracy oraz nieudzielania urlopów wypoczynkowych. Znalezienie uczciwego pracodawcy, który nie dopuszcza takich sytuacji to zadanie dla pracownika, zwłaszcza w momencie szukania nowej pracy. Bowiem już na etapie wysyłania CV można sprawdzić firmę i opinię o niej, rankingi czy odezwać się do pracowników, którzy już tam pracują. Takich momentów, które mogą nam podpowiedzieć, czy firma jest rzetelna jest jednak więcej.