Na ferie zimowe klienci biur podróży wybierają głównie kierunki lotnicze, w których pogoda jest gwarantowana. Większość preferuje wypoczynek na plaży lub przy basenie, choć nie brakuje też miłośników poznawania innych kultur. Gdzie Polacy spędzają zimowe wakacje?

Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hiszpania to najczęściej wybierane kierunki przez klientów biur podróży wyjeżdżających na urlop między 16 stycznia a 28 lutego, wynika z analizy Wakacje.pl. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych destynacji znalazły się także Dominikana, Tajlandia, Malta, Tanzania, Meksyk, Cypr i Malediwy.

Tajlandia coraz popularniejsza

Dominacja Egiptu nie jest niczym zaskakującym, kraj faraonów od wielu lat cieszy się w okresie zimowym dużym powodzeniem. Jest to jeden z najbliżej położonych kierunków wobec Polski, gdzie pogoda jest gwarantowana przez cały rok. Największy wzrost sprzedaży widać jednak przy Tajlandii – konkretnie o 4 proc. rok do roku. To wynik zniesienia przez tamtejszy rząd ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Ferie zimowe – dokąd z lotnisk lokalnych?

W przypadku Warszawy (Lotnisko Chopina) królują Egipt, Malta i Zjednoczone Emiraty Arabskie, przy Warszawie-Modlinie są to Malta, Hiszpania i Jordania. Z Katowic najwięcej osób poleci do Egiptu, na Maltę i do Hiszpanii, z Krakowa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na Maltę i Cypr. Natomiast z Gdańska na Cypr, Maltę i do Egiptu.

Ferie zimowe „pod palmami” coraz popularniejsze. Gdzie wyjeżdżają Polacy? - infografika, popularne kierunki lotów i lotniska.
Ferie zimowe „pod palmami” coraz popularniejsze. Gdzie wyjeżdżają Polacy?

Pary, single i rodziny z dziećmi – gdzie na ferie?

Pary, poza krajem faraonów, kochają Maltę i Hiszpanię, podobnie jest przy rodzinach z dziećmi, choć tu następuje zamiana miejsc drugiego i trzeciego. W grupie singli druga pozycja przypada Malcie, a trzecia Tajlandii.

Ferie zimowe „pod palmami” coraz popularniejsze. Gdzie wyjeżdżają Polacy? - infografika, najczęściej wybierane kraje przez poszczególne grupy: pary, single i rodziny z dziećmi
Ferie zimowe „pod palmami” coraz popularniejsze. Gdzie wyjeżdżają Polacy?

Nieco inny obraz rynku przedstawia bardziej szczegółowa analiza rezerwacji według kryterium wybieranych regionów. Okazuje się, że pary najchętniej latają na Maltę, do Marsa Alam w Egipcie i do egipskiej Hurghady. Rodziny preferują Hurghadę, Marsa Alam i Maltę, a single Maltę, Marsa Alam i Hurghadę.

Ferie zimowe „pod palmami” coraz popularniejsze. Gdzie wyjeżdżają Polacy? - infografika, najczęściej wybierane kraje przez rodziny, single i pary.
Ferie zimowe „pod palmami” coraz popularniejsze. Gdzie wyjeżdżają Polacy?

Na Malcie, Cyprze i w lądowej części Hiszpanii w okresie naszej zimy panują przyjemne, wiosenne temperatury, idealne na niespieszne zwiedzanie. To także kierunki nieco tańsze, do których wycieczki tworzone są w oparciu o przeloty liniami rejsowymi, zazwyczaj tanimi. Dzięki temu wyjazdy są bardziej elastyczne, zarówno pod względem długości pobytu, miejsca wylotu, jak i ceny. Klient sam decyduje czy dopłaca za usługi dodatkowe, choćby w postaci bagażu nadawanego.

Polacy sfinansują zimowe wypady głównie z bieżących dochodów i oszczędności

Jak wynika z badania wykonanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor prawie połowa Polaków deklaruje, że jest w stanie sfinansować wyjazdy na zimowy wypoczynek z bieżących dochodów (48 proc.). Co trzeci sięgnie do swoich oszczędności (35 proc.). Dodatkową aktywność zarobkową w celu sfinansowania wyjazdu podejmuje 11 proc. ankietowanych, a 6 proc. wykorzysta środki z bonów turystycznych. Co dziesiąty Polak zaznacza, że wyjazd nie wymaga od niego szczególnych nakładów finansowych. Ale więcej osób, bo 11 proc. zapożyczy się na poczet zimowego relaksu (pożyczka u rodziny, kredyt lub pożyczka w instytucji finansowej), niektórzy w więcej niż jednym miejscu.

Ferie szkolne to popularny okres wyjazdów. Klienci biur podróży najczęściej wybierają wycieczki lotnicze do ciepłych krajów – zarówno tych bliżej położonych Polski, jak i do kierunków egzotycznych. Częściej niż latem decydują się jednak na spędzanie urlopu poza hotelem – uprawiając sporty lub zwiedzając.

Źródła: Wakacje.pl/ BIG InfoMonitor