Przed nami intensywny podatkowo okres – złożenie zeznań PIT za 2022 rok. Tym razem będzie to jednak trudniejsze, niż kiedykolwiek. Po raz pierwszy podatnicy będą musieli odnaleźć się w gąszczu zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w rozliczeniach z fiskusem.

Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity w listopadzie 2022 roku wyraźnie wskazuje, że Polacy są zdezorientowani i nie poruszają się sprawnie po nowej, podatkowej rzeczywistości. A przynajmniej ci, którzy deklarują w rozliczeniach samodzielność powinni te zmiany i nowe ulgi znać, żeby nie stracić. Co prawda połowa z nas słyszała o tym, że jakieś zmiany w rozliczeniach zachodzą (47,2% respondentów), ale jeszcze więcej z badanych nie wie, czy powinno się tych zmian obawiać oraz czy w związku z nimi grozi im zapłacenie wyższego podatku (59,9%).

Nowe zasady – co się zmienia w rozliczeniach PIT za 2022?

Polski Ład wszedł w życie już w styczniu minionego roku. Z pewnością każdy z nas słyszał już o nim nie raz. Jednak nie każdy wie, jakie realne zmiany wprowadza w coroczne rozliczenia podatkowe. W odpowiedzi na pytanie o wymienienie najważniejszych zmian wprowadzonych przez Polski Ład respondenci najczęściej wymieniali: obniżenie podatku (16,4%). Następnie zmianę w ulgach podatkowych (12,4%). Ponadto ogólną zmianę podatku (10,6%). Nie były to zatem informacje bardzo dokładne. Konkretna liczba pojawiła się jedynie raz i była piątą najczęściej wymienianą zmianą. Chodzi o obniżenie skali podatku do 12% – wskazało na nie 9,2% badanych.

Co zmienia się w rozliczeniach PIT za 2022? - wykres, zmiany podatkowe w rozliczeniach PIT.
Co zmienia się w rozliczeniach PIT za 2022?

Najistotniejsze zmiany wprowadzone przez Polski Ład z punktu widzenia podatnika:

  • Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 000 zł, co przekłada się na wyższą kwotę obniżającą podatek do wysokości 3600zł (przy obliczeniu zaliczek na podatek daje zwolnienie w wysokości 300 zł (1/12 z kwoty 3600 zł).
  • Podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł rocznie.
  • Wprowadzenie niższej stawki podatkowej 12% dla progu do 120.000,00 zł
  • Możliwość rozliczenia się razem ze współmałżonkiem już w roku zawarcia małżeństwa. Od dnia zawarcia związku małżeńskiego dochody mogą być rozliczane wspólnie, a nie dopiero od kolejnego roku podatkowego.
  • Ulga mieszkaniowa – będzie przysługiwała w razie spłaty kredytu i odsetek związanych ze sprzedawaną nieruchomością.
  • Ulga w PIT dla osób powracających z emigracji. Zwolnienie z opodatkowania dla przychodów w wysokości do 85 528 zł przez 4 kolejne lata licząc od roku powrotu lub od roku następnego.
  • Ulga dla rodzin z co najmniej czworgiem dzieci. Zwolnienie z opodatkowania dla przychodów w wysokości do 85 528 zł dla każdego z rodziców.
  • Ulga dla pracujących seniorów – zwolnienie z opodatkowania dla przychodów w wysokości do 85528 zł od dnia uzyskania uprawnień do emerytury/renty.

Wszystkie zmiany wprowadzone przez Polski Ład wraz z praktycznym opisem możesz sprawdzić na:  https://www.e-pity.pl/polski-lad/.

Źródło: e-pity.pl

Przeczytaj także: Złóż PIT-2 i otrzymuj wyższą wypłatę na rękę

Ministerstwo Finansów zachęca do składania PIT-2, co pozwala zmniejszyć zaliczki na podatek o 300 zł miesięcznie. To wyższa pensja każdego miesiąca. Rozwiązanie szczególnie opłaca się zleceniobiorcom i osobom na wielu etatach.