Politechnika Warszawska uczy sztucznej inteligencji. Warszawska uczelnia z ponad 100-letnią tradycją ruszyła z kształceniem w nowych dziedzinach. Wprowadzenie do aplikacji i rozwiązań opartych o Sztuczną Inteligencję i Microsoft Azure oraz Aplikacje i rozwiązania oparte o Sztuczną Inteligencję na Microsoft Azure to nowe przedmioty na studiach pierwszego i drugiego stopnia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Zajęcia są efektem programu Future Ready realizowanego przez uczelnie wspólnie z Microsoft. Ponadto partnerami EY, Lingaro, Semantive, PKO PB oraz 3Soft.

W badaniu „AI & Skills”, w którym wzięło udział aż 12 tys. pracowników i menedżerów z całego świata, jasno rysuje się wniosek, że firmy dostrzegają największe korzyści biznesowe z zastosowania sztucznej inteligencji (AI). Przede wszystkim, gdy łączą wdrażanie technologii AI z rozwojem umiejętności swoich pracowników, tych technicznych i miękkich. Z raportu wynika także, że aż 44 proc. osób, dopiero odkrywa możliwości technologii sztucznej inteligencji w codzienności zawodowej. Nowe kierunki na Politechnice Warszawskiej mają być pierwszym krokiem do tego, by już na etapie kształcenia przekazywać przyszłym ekspertom, w jaki sposób wykorzystywać możliwości technologii. W końcu coraz śmielej wkracza niemal w każdą przestrzeń życia.

-„Nowe przedmioty w naszej uczelni są kierowane do studentów Informatyki Stosowanej. Mimo, że z technologią jesteśmy za pan brat, to mamy świadomość, że wkraczamy w nowy etap. Od początku przyświeca nam jednak jeden cel. Przygotować naszych studentów do tego, by w zawodowym życiu mogli odkrywać i zdobywać cele, na których im zależy. By mogli piąć się po szczeblach kariery w przekonaniu, że dostali edukację na miarę czasów, a to czego nauczyli się na studiach mogą teraz zastosować w pracy”- mówi Włodzimierz Dąbrowski, Prodziekan ds. Studiów na Wydziale Elektrycznym w Politechnice Warszawskiej.

Program Future Ready

Program Future Ready ma za zadanie dotrzeć do wszystkich tych, którzy pracują lub chcą pracować w zawodach cyfrowych. Przede wszystkim bazujących na współczesnych technologiach. Misją Microsoft jest przeszkolenie aż 150 tys. osób oraz zapewnienie wsparcia i dostarczenia rozwiązań, które pozwolą stworzyć Polską Dolinę Cyfrową.

Nowe przedmioty na studiach w Politechnice Warszawskiej będą okazją do przekazania wiedzy. Ponadto do zbudowania od podstaw kompetencji związanych z Microsoft Azure i AI. Będą edukować w jaki sposób technologie takie jak chmura czy sztuczna inteligencja znajdują realne odzwierciedlenie w świecie. Ponadto do czego i w jaki sposób można je wykorzystać. Co zrobić, by czerpać z nich jak najwięcej możliwości, które będzie można wykorzystać w zawodowej karierze.

Od ponad pół roku każdy człowiek, w każdym zakątku świata żyje, pracuje i uczy się w zupełnie innym świecie. Skok w rozwoju cyfrowym, który wcześniej – przez ekspertów – szacowany był na zrealizowanie się w około 2 lata, nagle dokonał się w 2 miesiące.

Zdalne i hybrydowe modele pracy czy edukacji na stałe wpisały się przestrzeń funkcjonowania dzieci, młodzieży i dorosłych. Przede wszystkim umożliwiają to platformy i usługi cyfrowe, które ciągle są rozwijane, ulepszane i dostosowywane do potrzeb użytkowników.

Politechnika Warszawska uczy kompetencji przyszłości

Według szacunków Komisji Europejskiej, na rynku pracy brakuje obecnie 600 tys. programistów. W Polsce to ok. 50 tys. osób. Tu specjalistów w tej branży jest jedynie 3 proc. Politechnika Warszawska nowe przedmioty w ramach zajęć z Informatyki uruchamia już od 1 października. Na najbardziej zaangażowanych studentów czeka także program stażowy, który ma za zadanie dodatkowo rozwinąć i poszerzyć wiedzę z zakresu technologii chmury i sztucznej inteligencji.

Źródło: Microsoft