Najpopularniejsze książki października. Napisany z empatią „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej, zakopiański kryminał „Halny” Remigiusza Mroza czy nagrodzona Nagrodą Literacką Nike „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka potwierdzają różnorodność zainteresowań wśród polskich czytelników. Ostatnie tygodnie pokazują zarazem niezmienną fascynację odbiorców thrillerami i powieściami sensacyjnymi.

Rozchwytywani polscy autorzy

Na szczycie listy TOP 20 Empiku drugi miesiąc z rzędu utrzymała się mistrzyni słowa – Katarzyna Nosowska i jej najnowsza książka, „Powrót z Bambuko”. Na drugim miejscu również znalazł się autor znany do tej pory ze sceny. Popularny stand-uper Rafał Pacześ i jego debiutancka powieść „Grube wióry”. Szczególne zainteresowanie tytułem i autorem było widoczne podczas największego wydarzenia literackiego tej jesieni, czyli drugiej edycji Wirtualnych Targów Książki. „Grube wióry” okazały się książką najchętniej zamawianą przez uczestników targów. Ponadto e-spotkanie autorskie ze stand-uperem zgromadziło rekordową widownię ponad 100 000 osób.

Najpopularniejsze książki października- kobieta, mężczyzna i dziecko siedzą na dywanie i czytają książkę
Najpopularniejsze książki października

Na liście najpopularniejszych książek października znalazły się również pozycje innych gości e-targów organizowanych przez Empik. Odbiorcy ciekawi aktualnej sytuacji na świecie sięgali przede wszystkim po reportaż Anity Werner i Michała Kołodziejczyka o sile piłki nożnej „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka”, która miała premierę podczas wydarzenia. Z kolei fani literatury pięknej chętnie zamawiali nagrodzoną Nagrodą Literacką Nike „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka. Spotkanie online z literatem okazało się jednym z najpopularniejszych wydarzeń 2. edycji WTK, przyciągając 44 000 widzów.

Chcemy poczuć niepokój

Coraz dłuższe jesienne wieczory zachęcają polskich czytelników do sięgania po kryminały i thrillery polskich oraz zagranicznych pisarzy. Wśród 10 najpopularniejszych książek października znalazły się dwie pozycje autorstwa niezmiennie popularnego Remigiusza Mroza. „Precedens” to kolejna odsłona serii o Joannie Chyłce, a najnowsza powieść, „Halny”, opowiada historię tajemniczej śmierci w Zakopanem.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się również dwie przejmujące książki Wojciecha Chmielarza – „Wyrwa” oraz „Prosta sprawa”. Jeśli chodzi o zagranicznych autorów – trzecią najpopularniejszą pozycją w zestawieniu pozostaje drugi miesiąc z rzędu kryminał „Srebrne skrzydła” Camilli Läckberg. Na liście znalazły się również głośne powieści – „Dublerka” pióra Sophie Hannah, B.A. Paris, Clare Mackintosh i Holly Brown, a także „W głębi lasu” Harlana Cobena, która niedawno doczekała się polskiej ekranizacji.

Nie tylko thrillery

W październiku wiele osób postanowiło również poszukać strawy dla ciała i ducha. W pierwszym pomogła „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek przedstawiająca wegańskie potrawy z kilku kontynentów. Co ciekawe, nie jest to najnowsza książka popularyzatorki kuchni roślinnej – w tym roku premierę miała „Jadłonomia po polsku”. Duchowy rozwój i odnalezienie wewnętrznego spokoju ma z kolei zapewnić poradnik „Wyzwanie stoika” Williama B. Irvine.Pełne zestawienie TOP 10 książek października w Empiku prezentujemy poniżej.

Ranking powstaje na podstawie wyników sprzedaży z salonów stacjonarnych oraz zamówień złożonych w sklepie internetowym Empik.com i w aplikacji mobilnej. Obejmuje tytuły we wszystkich formatach (książka papierowa, e-book i audiobook). Przedstawiciele Empiku zapowiadają jednocześnie, że lista bestsellerów za listopad będzie obejmować bez zmian sprzedaż w salonach stacjonarnych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 6 listopada 2020 roku – wszystkie sklepy Empiku, w tym te znajdujące się w centrach handlowych, pozostają otwarte. Oznacza to, że książkowe prezenty na Mikołajki i święta Bożego Narodzenia można nadal bezpiecznie kupić w jednym z ponad 280 Empików w całej Polsce. Dostępna jest również opcja zamówienia bądź rezerwacji online z odbiorem w salonie.

top 10 październik.jpg

Źródło: Empik