Nowa praca? Maleją szanse, kończy się rynek pracownika i szanse na nowe zatrudnienie są najmniejsze od 7 lat. W okresie od kwietnia do czerwca 6% polskich firm planuje powiększać swoje zespoły. 2% prognozuje redukcje etatów, a 88% nie przewiduje zmian personalnych. Ponadto 4% nie zna planów dotyczących zatrudnienia na najbliższe trzy miesiące. Tak odpowiedzieli pracodawcy zapytani przez ManpowerGroup w styczniu o ich prognozy rekrutacyjne na drugi kwartał 2020 roku.

Nowa praca? Koniec rynku pracownika

Prognoza zatrudnienia dla Polski wynosi +2%. W praktyce oznacza, że najbliższe trzy miesiące przyniosą najmniejsze od siedmiu lat szanse na znalezienie nowej pracy. ManpowerGroup opublikował swój kwartalny raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” na temat planów rekrutacyjnych polskich firm na kolejne trzy miesiące. Ponadto dane zebrane w styczniu, przed rozwojem koronawirusa, przyniosły prognozę netto zatrudnienia na poziomie +2%. I jest to najsłabszy wynik od 2013 roku. Z pewnością prognoza rekrutacyjna firm pogorszyła się o 4 pp. w ujęciu kwartalnym i 7 pp. w ujęciu rocznym.

Nasze dane potwierdzają, że w ciągu roku spadł odsetek firm, które chcą powiększać swoje zespoły. Stało się to na rzecz udziału przedsiębiorstw, które nie przewidują zmian personalnych– mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Nowa praca? Maleją szanse, kończy się rynek pracownika  - ludzie przy biurku w pracy w biurze

Jednocześnie podobnie jak wszystkie globalne firmy, monitorujemy rozwój koronawirusa. Jeszcze jest za wcześnie, aby mówić o tym, jaki będzie miał wpływ na zatrudnienie – dodaje Iwona Janas.

Dane z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”

Według raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” firmy związane z finansami i usługami dla biznesu będą powiększać swoje zespoły. Przede wszystkim prognoza netto zatrudnienia dla tego sektora wynosi +6%. Ponadto jest najwyższa wśród siedmiu analizowanych branż, co w oznacza, że osoby poszukujące pracy w tym obszarze mogą liczyć na zatrudnienie. O pracę nie muszą się również martwić zainteresowani produkcją przemysłową (+5%). Mniej optymistyczne plany zatrudnienia mają przedsiębiorstwa zajmujące się innymi usługami (+4%), budownictwem (+3%) notującym najsłabszy wynik od pięciu lat. Ponadto handlem detalicznym i hurtowym (+3%) z wynikiem tak niskim jak ostatnio sześć lat temu. Z pewnością rynek pracy w kolejnym kwartale nie będzie sprzyjał pracownikom restauracji i hoteli. Po raz pierwszy od siedmiu lat firmy te planują redukcję etatów (-1%). W związku z tym trudno o nową pracę będzie też w innych obszarach produkcji (0%).

plany_pracodawcy_sektory.png
https://biznestuba.pl/biznes-na-zywo/ukraincy-tania-sila-robocza-juz-nie/