Z jednej strony zakup mieszkania to dla większości Polaków najważniejsza inwestycja, w życiu, a z drugiej niektórzy podejmują tę decyzję pochopnie, bez dokładnej analizy, a nawet wbrew logice. Home Broker podpowiada, jak kupić mieszkanie, z którego zadowolenie będzie trwało długie lata.

1)      Przyjrzyj się okolicy i jej przyszłości

Plan zagospodarowania przestrzennego powinien być podstawowym dokumentem, z którym zapoznają się kupujący nieruchomość. Na lokalizację trzeba patrzeć nie tylko z perspektywy dnia dzisiejszego, ale i wybiegając w przyszłość. Chodzi o to, by zobaczyć, czy lokalizacja z biegiem czasu będzie zyskiwać czy tracić na atrakcyjności. Jeśli w okolicy planowana jest linia metra – to dobrze. Ale gdy gmina ma w planie zbudowanie niedaleko wysypiska śmieci – to już nie jest dobra wiadomość. Oprócz wnikliwej analizy planu zagospodarowania przestrzennego warto także poszperać w internecie i podpytać mieszkańców, oni powinni wiedzieć, co w trawie piszczy.

2)      Odsiej ziarno od plew

Przyglądając się mieszkaniu powinno się podzielić jego cechy na te, które można zmienić i na te stałe. Chodzi o to, że nieciekawy kolor ścian można przemalować (ba, w wielu przypadkach można nawet ściany wyburzyć i zmienić układ pomieszczeń), a kuchnię czy łazienkę przerobić. Ale już na trajektorię lądowania samolotów na pobliskim lotnisku wpływu nie mamy. Podobnie jak nie pozbędziemy się położonego w sąsiedztwie stadionu sportowego czy ramp dla dostaw do hipermarketu, pod który TIR-y podjeżdżają każdego dnia o 5 rano.

3)      Myśl rozwojowo

Młodzi ludzie często nie mają wielu mebli i rzeczy. Wydaje im się więc, że zmieszczą się na relatywnie niewielkiej powierzchni, a piwnica czy komórka lokatorska nie są im wcale potrzebne. Ale z każdym rokiem ilość posiadanych przedmiotów rośnie, a miejsca nie przybywa. Planując wielkość mieszkania warto pamiętać o tym niezbędnym buforze, który przyda się za jakiś czas.

4)      Pamiętaj o dzieciach

Osoby z dziećmi powinny brać pod uwagę nie tylko na to, jakie potrzeby ma potomstwo dziś, ale i to, jak sytuacja wyglądać będzie za kilka lat. Nawet mając małe dzieci warto zwrócić uwagę na bliskość i jakość szkół ponadpodstawowych. Analizując lokalizację mieszkania i szkoły, trzeba dokładnie przyjrzeć się trasie przejazdu dojazdu dom-przedszkole/szkoła-praca, bo to najczęściej stosowane rozwiązanie.

5)      Wyceń swój czas

Cena mieszkania spada wraz z oddalaniem się od centrum – z pewnymi wyjątkami taka zasada obowiązuje w zdecydowanej większości miast w Polsce. Dojazd do pracy to nie tylko koszt zatankowania samochodu, ale i czas, który trzeba poświęcić. Nie sposób co do złotówki powiedzieć, ile warta jest godzina lub dwie spędzone w korkach, ale warto o tym pamiętać decydując się na zakup nieruchomości pod miastem.

6)      Chłodna kalkulacja

Choć intuicja czy emocje mogą być wskazówką przy podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania, to analiza wybranych ofert powinna być przeprowadzona jak najbardziej wnikliwie, na chłodno, a najlepiej kilka razy. Często zakup mieszkania jest wspierany zaciągnięciem długoterminowego kredytu hipotecznego, tu nie ma miejsca na błędy. Przydać może się notatnik, w którym wypiszemy sobie wady i zalety poszczególnych mieszkań oraz wsparcie osoby trzeciej, która chłodnym okiem oceni nasze decyzje.

Marcin Krasoń, Home Broker