MŚP w kryzysie – Google.org i Youth Business Poland pomagają. Program realizowany przez Youth Business International (YBI) i finansowany przez Google.org będzie wspierał mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które borykają się z trudnościami w utrzymaniu firmy wynikającymi z trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej pandemią COVID-19.

Światowa gospodarka cierpi z powodu wstrząsu, jaki wywołał COVID-19. Na jej spowolnienie szczególnie podatne są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które nakładają niską marżę na oferowane produkty i usługi. Tymczasem dotkliwe starty już odczuwają właściciele firm w tym młodzi przedsiębiorcy (w wieku 18-35 lat). Ponadto kobiety oraz pracujący w naszym kraju emigranci.

MŚP w kryzysie - Google.org i Youth Business Poland pomagają - kobiety i mężczyźni i kobieta siedzą przy stole, na którym leza dokumenty i stoi laptop oraz herbata
MŚP w kryzysie – Google.org i Youth Business Poland pomagają

Problemy małych i średnich przedsiębiorstw

Od pięciu lat z powodzeniem prowadzę studio masażu i pracy z ciałem CIAO terapia ciała i umysłu. Pandemia spowodowała, że z dnia na dzień straciłam całe źródło dochodu. Jednocześnie stanęłam przed bardzo trudnym zadaniem – stworzenia nowego modelu biznesowego mojej firmy. Nie byłam na to gotowa, jak zapewne większość przedsiębiorców na całym świecie. Tymczasem ta diametralna zmiana była dla mnie ogromnym wyzwaniem – wiem, że to nie koniec trudności. Obecnie prowadzę już drugi kurs automasażu online oraz indywidualne konsultacje online. W tej sytuacji, chciałabym rozwijać swoją ofertę kursów online, do tego potrzebuję większej wiedzy w zakresie promocji usług online. Szczególnie cenne byłby dla mnie konsultacje z doświadczonymi przedsiębiorcami − podkreśla Anna Pomykała-Gajdek, założycielka studia CIAO terapia ciała i umysłu.

Przede wszystkim w ramach realizacji programu Youth Business Poland uruchomi telefoniczną linię pomocy. Będzie ona pierwszym krokiem wsparcia przedsiębiorców w trudnej sytuacji spowodowanej epidemią. Po pierwsze zadaniem linii będzie wsparcie osób dotkniętych kryzysem, podtrzymywanie ich na duchu. Ponadto uważne słuchanie i kierowanie do odpowiedniej dalszej pomocy na podstawie wywiadu i analizy ich potrzeb. Podczas rozmowy przedsiębiorcy będą mogli uzyskać informacje na temat „Tarczy Antykryzysowej”. Dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem zostaną zorganizowane webinary i szkolenia grupowe. Ponadto zyskają oni wiedzę na temat digitalizacji firmy, budowania społeczności w Internecie, zarządzania kryzysowego, marketingu i efektywnej sprzedaży. Webinaria będą prowadzone przez ekspertów YBP oraz Google.

MŚP bez dochodu

Właściciele mikro-, małych i średnich firm, będą mogli wziąć również udział w bezpłatnym mentoringu, doradztwie i konsultacjach online. Eksperci pomogą przedsiębiorcom w analizie obecnej sytuacji firmy oraz zaprojektowaniu planu wyjścia z sytuacji kryzysowej.

Obecnie największym wyzwaniem polskich małych i średnich przedsiębiorców jest utrzymanie źródła dochodu. Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w marcu 2020 r. do rejestracji złożono łącznie 58,7 tys. wniosków dotyczących zawieszenia i likwidacji działalności gospodarczej. Dlatego obserwując obecną sytuację gospodarczą myślimy, że jej stan może ulec pogorszeniu. Jednocześnie mamy nadzieję, że wraz z Google udzielimy wsparcia jak największej ilości polskich firm  – mówi Adrian Migoń, Prezes Fundacji Youth Business Poland.

Po pierwsze w ramach programu wsparcie trafi do ponad 200 000 właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw w 32 krajach Europy. Ponadto Bliskiego Wschodu, Afryki i regionu Azji i Pacyfiku. Globalny program prowadzony przez Youth Business International to sieć organizacji wspierających przedsiębiorstwa na całym świecie. Youth Business Poland jest częścią YBI od 2008 roku.

Finansowanie MŚP od Google.org

Świat z dnia na dzień uległ dramatycznej zmianie. Ubolewam nad losem właścicieli firm Z sektora MŚP, zwłaszcza tych prowadzących mniejsze działalności. Często nie są one przystosowane do przetrwania w warunkach tak nagłego wstrząsu ekonomicznego, jaki wywołał obecny kryzys. W obliczu tych wyzwań jestem niezwykle zdumiona szybką reakcją naszej sieci i wsparciem, jakie niesiemy właścicielom firm na całym świecie. Dzięki finansowaniu Google.org otrzymaliśmy szansę na utrzymanie i realizowanie naszej inicjatywy przez cały 2020 rok. Zapewnimy tym samym pomoc dla 200 000 firm, które już teraz mogą korzystać z porad ekspertów – powiedziała Anita Tiessen, dyrektor generalny Youth Business International.

Koronawirus zbiera niszczycielskie żniwo i odciska piętno na życiu całych społeczeństw oraz funkcjonowaniu MŚP. Przede wszystkim borykają się one z bezprecedensowym wyzwaniem, jakim jest utrzymanie swojej działalności. Dzięki dotacji dla Youth Business International i szeregu inicjatyw oraz produktów proponowanych przez Google mamy nadzieję pomóc niektórym z nich w znalezieniu drogi pozwalającej przejść przez kryzys – dodał Rowan Barnett, szef Google.org, EMEA & APAC.

Źródło:youthbusiness.org